Allows you to share Keyboard/Mouse and transfer files between two laptops, desktops or a mix of systems through USB A/C interface
- Allows you to "Drag & Drop" and "Copy & Paste" quickly transfer/share data, graphics, music, videos or other files between two computers, including mixed Windows and MAC systems
- Share one keyboard and mouse between computers and simply switch the mouse cursor to the computer screen you want to work on
- Perfect for office applications where multiple computers or operating different systems need to be controlled by a single user when office space is limited
- Plug-n-play, no driver installation required
- Conforms to Super-Speed USB 3.0 5Gps transfer rate
- Allows you to control and monitor two systems simultaneously, suitable for software engineers, PC repair or tech bench environments
- Perfect for office applications where multiple computers or operating different systems need to be controlled by a single user when office space is limited
- Share one keyboard and mouse between computers and simply switch the mouse cursor to the computer screen you want to work on
- Allows you to "Drag & Drop" and "Copy & Paste" quickly transfer/share data, graphics, music, videos or other files between two computers, including mixed Windows and MAC systems
| Brand | |
|---|---|
| Brand | SIIG |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Shipping Height | 0.98" |
| Shipping Width | 4.92" |
| Shipping Weight (Approximate) | 3.36 oz |
| General Features | |
|---|---|
| Data Transfer Rate | 5 Gbit/s |
| Manufacturer | SIIG, Inc |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Length | 5.20 ft |
| Cable Type | USB |
| Connector Type on First End | USB 3.0 Type A - Male |
| Connector on First End Details | 1 x USB 3.0 Type A - Male |
| Connector Type on Second End | USB 3.0 Type C - Male |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
SIIG USB 3.0 A/C Data KM Magic Switch Console Cable - 5.20 ft USB Data Transfer Cable for Mouse, Keyboard, Notebook, Switch - First End: 1 x USB 3.0 Type A - Male - Second End: 1 x USB 3.0 Type C - Male - 5 Gbit/s - Black - TAA Compliant
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.











