Transmitts 1080p signals up to 98ft wirelessly from USB-C laptops, notebooks, smartphones, and tablets
- Extends A/V signals wirelessly from Laptop/Notebook/Tablet/Smartphone via USB-C port embedded with DisplayPort Alternate mode signal
Note: USB-C source port must support DP-Alt mode for video signal to pass through the adapter - Connect the Transmitter to a USB Type-C (Thunderbolt 3 compatible) equipped device (computer, notebook, laptop, tablet, phone) and wirelessly transmit audio/video signals to the Receiver, equipped with an HDMI output.
Note: Please allow up to 30 seconds for the Transmitter and Receiver to link up. The source device needs some time to detect and enable Type-C Alternate mode - Wireless 5G technology reliably extends A/V signals up to 30M (98ft) to a remote HDMI display
Note: The transmission distance will vary depending on building layout, electronic interference, walls and partitions, other wireless signals, and may be much less than the maximum - Video resolutions up to Full HD 1080p for stunning and crystal clear images
- Perfect solution for meetings, conference rooms, home entertainment and multi-media education
- Plug-n-Play installation, no software installation or hardware setup is required
- Video Extender Transmitter/Receiver is a reliable audio/video transmission extending solution
- 1920 x 1080 maximum video resolution for a spectacular, sharp display with added reliability
- HDMI out enables you to transfer data from your devices to video extender transmitter/receiver with added efficiency
- USB connectivity allows dependable and efficient power supply with maximum productivity
- 1 output devices supported for maximum feasibility and usage convenience
- 98.43 ft maximum operating distance for reliable coverage and maximum portability
- Full HD graphics mode provides optimal video output with remarkable picture clarity
- Offers a reliable, convenient way of communication and connectivity
| Brand | |
|---|---|
| Brand | SIIG |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Modes | Full HD |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Connectivity Technology | Wireless |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Number of USB Ports | 1 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI Out | Yes |
| Number of HDMI Outputs | 1 |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Maximum Video Resolution | 1920 x 1080 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Transmitter Weight (Approxima | 0.96 oz |
| Receiver Width | 3.46" |
| Receiver Weight (Approximate) | 7.36 oz |
| Receiver Height | 0.83" |
| Receiver Depth | 3.74" |
| Transmitter Depth | 3.46" |
| Transmitter Height | 0.67" |
| Transmitter Width | 1.50" |
| General Features | |
|---|---|
| Number of Output Devices Supp | 1 |
| Maximum Operating Distance | 98.43 ft |
| Manufacturer | SIIG, Inc |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
SIIG Type-C Wireless Extender Kit Full HD 1080P - 30M - Wireless 5G - Plug-n-Play
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.











