- Compatible with iPad 2/3/4/Air/Air2/Gen5/Gen6 with front Home button access
- Solid metal construction with locking housing adds durability and security when using an iPad as POS or as informational kiosk in open access public areas
- Supports tilt angle and landscape or portrait orientation adjustment for optimal viewing position
- Easy cable routing via integrated cable management system keeps wires neat and organized
- Low profile metal base plate with mounting holes provide a stable and secure placement
- Counter Mount offers maximum mounting efficiency with added usability
- Can withstand a maximum weight of 2.20 lb
- Supports 9.7" displays
- Built with metal product material to offer longevity and great resistance to damage and deterioration
| Brand | |
|---|---|
| Brand | SIIG |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Maximum Screen Size Supported | 9.70" |
| Minimum Screen Size Supported | 7.90" |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Load Capacity | 2.20 lb |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Thickness | 4.13" |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | SIIG, Inc |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Package Type | Retail |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Assembly Required | Yes |
SIIG Security Countertop Kiosk & POS Stand for iPad - 7.90" to 9.70" Screen Support - 2.20 lb Load Capacity - Metal - 1
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

















