Premium Single-Monitor Arm Gas Spring Desk Mount with Gaming RGB Lighting - 17" to 34"- VESA 75x75/100x100mm- Weight up to 19.8 lbs- 20 kinds of RGB Light model, Detachable VESA Plate- C-clamp/Grommet mount- Fully Adjustable- Cable Management
- Premium Quality Durable Gas Spring - Provides smooth, precise and effortless height adjustment for the perfect viewing angle
- Universal fit - Compatible with most 17" to 34" flat and curved monitors has 75 x 75, 100 x 100mm VESA mounting patterns, Arm supports up to 19.8 Ibs
- Full-motion Monitor Arms - Supports height adjustment up to 23" , and every joint in the arm is free to movement
- Support 20 kinds of RGB light model and easy control by the button, this specially designed arm desk mount adds a relaxing ambient to your room every day
- Two Mounting Options - C-clamp and grommet mount bases are included for easy and quick installation, work with most desk surfaces from 0.39" to 3.35 (Clamp) / 0.39" to 3.15" (Grommet) in thickness
- Detachable and Rotatable VESA Plate - Supports easy monitor installation and portrait and landscape orientation
- Integrated cable management system - Keeps cables neat, organized, and out of the way for a clean uncluttered desktop environment
| Brand | |
|---|---|
| Brand | SIIG |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Number of Displays Supported | 1 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Maximum Screen Size Supported | 34" |
| Minimum Screen Size Supported | 17" |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Load Capacity | 19.80 lb |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Mounting Pattern | 100 x 100 |
| Orientation | Landscape/Portrait |
| Appearance | |
|---|---|
| Height Adjustable | Yes |
| Height Adjustable | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | SIIG, Inc |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
SIIG Mounting Arm for Monitor, Flat Panel Display, Curved Screen Display - White - Landscape/Portrait - Height Adjustable - 1 Display(s) Supported - 17" to 34" Screen Support - 19.80 lb Load Capacity - 75 x 75, 100 x 100 - VESA Mount Compatible - Aluminum
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.











