Heavy duty multi-adjustable articulating monitor arm - supports up to 14-inch to 30-inch monitors weighing up to 17.6lbs each. Adds additional monitor arms to SIIG desk mounts - part numbers CE-MT3D11-S1 and CE-MT3E11-S1
- Premium quality durable monitor arm provides smooth, precise and effortless viewing angle adjustments (tilt, swivel, pan, rotation, height) to place your monitor into the perfect ergonomic position
- Supports monitors from 14" to 30" screen size (measured diagonally) and weighing up to 17.6 lbs (8 kg) each
- Compatible with VESA mounting patterns 75x75, 100x100
- Quick release VESA mount for easy monitor installation and removal
- Intuitive thumb operated knob easily controls monitor arm installation and height adjustment
- Adds additional monitor arm(s) to SIIG's Dual Pole Multi-Angle Articulating Dual Arm Dual Monitor Desk Mount, part# CE-MT3D11-S1 or Single Pole Multi-Angle Articulating Dual Arm Dual Monitor Desk Mount, part# CE-MT3E11-S1, ordered separately. Note: Each desk mount listed above allows for up to 4 monitor arms in total
| Brand | |
|---|---|
| Brand | SIIG |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Maximum Screen Size Supported | 30" |
| Minimum Screen Size Supported | 14" |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Load Capacity | 17.60 lb |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Mounting Pattern | 100 x 100 |
| Appearance | |
|---|---|
| Height Adjustable | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | SIIG, Inc |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
SIIG Mounting Arm for Monitor - Black - Height Adjustable - 14" to 30" Screen Support - 17.60 lb Load Capacity - 75 x 75, 100 x 100 - VESA Mount Compatible - Steel, Nylon, Aluminum
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.













