Extends 4K@60Hz HDMI signals up to 230ft with zero latency, IR, HDR, audio extraction, local HDMI out, and ARC using industry leading ipcolor video transmission technology
- 4K HDMI Extension - Extends UHD 4K@60Hz HDMI signals up to 230ft/70m from a source device to an HDMI display via Cat6/6a/7 cable
- Advanced ipcolor Transmission Technology - ipcolor is a global leading innovative technology for ultra high definition video digital transmission and connectivity, it can extend and transmit uncompressed 4K@60Hz YUV 4:4:4 video + audio, including HDR, with zero latency
- Audio Extraction - Extracts digital audio from the HDMI signal and routes it through the receiver's digital S/PDIF port via PCM2, Dolby 5.1, DTS 5.1 audio signal
- IR Control - Built-in bi-directional IR provides full remote control capabilities, control the HDMI source device at the remote display location and vice versa
- Auto EDID and Downscaling - The lowest EDID capability of the connected display(s) controls the resolution output to the display(s)
- Protection - Lightning Protection, Surge Protection, ESD Protection
- High Quality Design - High quality metal housing with ventilation panels improve heat dissipation and ensure system stability during long hours of operation
- Easy Installation - Plug and play installation, no driver installation required
- Video Extender Transmitter provides efficient and feasible audio/video transmission, decoding, and extending
- 3840 x 2160 maximum video resolution for stunning, lively result with optimal viewing usability
- HDMI in allows convenient transfer of content and data to video extender transmitter to ensure maximum dependability
- HDMI out enables you to transfer data from your devices to video extender transmitter with added efficiency
- Twisted pair media type helps minimize electromagnetic radiation and it also effectively resist external interference
- 1 input devices supported to better accommodate your specific requirements
- 230 ft maximum operating distance for feasible operation and optimal coverage
- 4K UHD graphics mode for stunning, lively video quality
| Brand | |
|---|---|
| Brand | SIIG |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Modes | 4K UHD |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI Out | Yes |
| HDMI In | Yes |
| Number of HDMI Outputs | 1 |
| Number of HDMI Inputs | 1 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number of Network (RJ-45) Por | 1 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Maximum Video Resolution | 3840 x 2160 |
| Input Devices | |
|---|---|
| Number of Input Devices Suppo | 1 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Transmitter Weight (Approxima | 7.36 oz |
| Transmitter Depth | 4.17" |
| Transmitter Weight (Approximate) | 7.36 oz |
| Transmitter Height | 1.03" |
| Transmitter Width | 3.90" |
| General Features | |
|---|---|
| Maximum Operating Distance | 230 ft |
| Manufacturer | SIIG, Inc |
| Number of Input Devices Supported | 1 |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Cables | |
|---|---|
| Twisted Pair Cable Standard | Category 7 |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
SIIG ipcolor 4K HDMI 2.0 Extender with IR, HDR and ARC - 3840x2160 60Hz HDMI Extender with IR - 18Gbps video bandwidth distance up to 230ft (70m) with zero latency - 1 in 2 out - support loopout - HDMI over Cat6 Extender / HDR / HDCP 2.2 / S/PDIF Audio Extraction or ARC / Bi-directional IR / EDID Switch /ESD Protection / Reset Button / Lightning Protection / Surge Protection - Aluminum alloy housing - 2x IR Extension Cable - Wall Mountable - 2 years warranty
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

















