- WASHABLE KEYBOARD - Built with fully silicone-sealed technolgy and USB connector waterproof cap included to ensure water-proof and to protect the keyboard from contamination
- COMPACT AND SPACE-SAVING - Track pointer integrated design for small work space setting
- COMFORTABLE BRIGHTNESS - 4-level LED backlight adjustable to your preferred brightness
- IDEAL FOR HARSH WORKING ENVIRONMENTS - Rugged designed for clinical, industrial and manufacturing facilities to withstand unforeseen site conditions
- IP 68 COMPLIANT - Totally dust tight designed and hermetically sealed for continuous immersion in water
- Creates faster response times for users with long-lasting, productive life
- The USB 2.0 interface allows easy connectivity
- The Rubber Dome key switch technology is most commonly used on modern keyboards, the reason being they are very quiet and durable
- Trackpoint pointing device type for enhanced, dependable pointing efficiency with maximum usability
- Keyboard with computer device support for maximum productivity with added dependability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | SIIG |
| Input Devices | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Connectivity | Cable |
| Keys Layout | QWERTY |
| Number of Keys | 89 |
| Keyswitch Technology | Rubber Dome |
| Pointing Device Type | Trackpoint |
| Keyboard/Keypad Host Interface | USB 2.0 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Height | 0.43" |
| Keyboard/Keypad Width | 11.26" |
| Keyboard/Keypad Depth | 5.83" |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | SIIG, Inc |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Assembly Required | No |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.











