- Built-in fully waterproof and dustproof technology to protect the keyboard from contamination, Ideal for Industrial, Food Service, Marine, Manufacturing, Military, and Medical applications, etc.
- Completely dust-proof design, fully sealed, water resistant when immersed in 1 meter deep water for 30 minutes
- Standard 104 keys full-size keyboard and included 12 multimedia keys
- Quiet keycaps support up to 5 million keystrokes life, 4pcs non-slip feet to ensure that the keyboard is not easy to move during use
- Withstand unforeseen site conditions, whether slightly splattered or soaked, the keyboard looks like new after washing
- Classic and Rugged design, adjustable leg, Plug-n-play, compatible with most Window operating systems
| Brand | |
|---|---|
| Brand | SIIG |
| Input Devices | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Connectivity | Cable |
| Keyboard/Keypad Features | Waterproof |
| Number of Keys | 104 |
| Keyboard/Keypad Host Interface | USB Type A |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Height | 1.06" |
| Keyboard/Keypad Width | 17.70" |
| Keyboard/Keypad Depth | 5.67" |
| General Features | |
|---|---|
| Rugged | Yes |
| Manufacturer | SIIG, Inc |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.











