- Extends HDMI signals up to 394ft (120m) to a distant display over economical Cat6 cabling
- Features direct 1-to-1 connection or 1-to-many connection through unmanaged dedicated Gigabit ethernet routers or switches. With HDBitT® transport protocol, you can connect up to 30 Receivers per Transmitter to not only extend but split HDMI signals to multiple displays. Note: Additional Receivers, part# CE-H26U11-S1, sold separately
- Delivers crystal clear Full HD video content up to 1080p@60Hz resolution
- IR remote control pass-through feature allows you to remotely control the HDMI source device at the display location
- High quality durable metal housing with ventilation panels provides excellent heat dissipation to ensure reliable performance and system stability during long hours of operation
- Plug-n-Play installation, no software installation required
- Built-in power led indicator provides easy power status monitoring
| Brand | |
|---|---|
| Brand | SIIG |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Modes | Full HD |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI Out | Yes |
| HDMI In | Yes |
| Number of HDMI Outputs | 1 |
| Number of HDMI Inputs | 1 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number of Network (RJ-45) Por | 2 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Maximum Video Resolution | 1920 x 1080 |
| Input Devices | |
|---|---|
| Number of Input Devices Suppo | 1 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Transmitter Weight (Approxima | 5.28 oz |
| Form Factor | Wall Mountable |
| Receiver Width | 3.70" |
| Receiver Weight (Approximate) | 5.28 oz |
| Receiver Height | 0.93" |
| Receiver Depth | 3.81" |
| Transmitter Depth | 3.81" |
| Transmitter Height | 0.93" |
| Transmitter Width | 3.70" |
| General Features | |
|---|---|
| Number of Output Devices Supp | 1 |
| Maximum Operating Distance | 393.70 ft |
| Supported Video Modes | 1080p |
| Manufacturer | SIIG, Inc |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Remote (IR) Input | 1 |
| Remote (IR) Output | 1 |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Cables | |
|---|---|
| Twisted Pair Cable Standard | Category 6 |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
SIIG HDMI HDbitT Over IP Extender with IR - 120m - HDMI over Cat5e/6 Extender Kit - Full HD 1080p (1920x1080 60Hz) - HDMI HDbitT over IP Extender with IR- 394ft (120m)- TX to RX - One to one / One to Many Connection - Works with IGMP gigabit ethernet switch Hub - Support VLAN and cascade up to 256 units - IR Extension support full frequency for 20KHz to 60KHz- Reset Button - Aliminum Metal Housing - included 2x IR Extension cable - Wall Mountable - 2 years warranty
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

















