SIIG's HDMI HDBaseT Extender with IR/RS-232 Control and PoE - 100m extends HDMI signals at a great distance over an economical Cat5e/6 cable. It delivers HDMI video/audio in 1080p resolution up to 100m and 4Kx2K format with 7.1-channel sound up to 70m. It also transmits additional signals including 100BaseT Ethernet gearing for networking capability and bi-directional IR and RS-232 communication channel to allow remote controllability to the display unit. Unique Power over Cable (PoC) feature is supported to require only a single power adapter for both receiver and transmitter units. This is a cost-effectively long range HDMI extender solution to boost your high quality, High-Definition digital signals from a HDMI source such as HDMI matrix, Blu-ray Disc player, game console, PC, and many more to a HDMI display at a great distance while maintaining signal strength and superior video/audio quality.
Features
- Extends HDMI signals up to 100 meter through a single Cat5e/6/7 cable
- Delivers high-quality HDMI video/audio in 1080p resolution up to 100m and 4Kx2K format with 7.1-channel sound up to 70m
- HDBaseT solution not only transmits uncompressed HDMI signal, it also transmits 100BaseT Ethernet, bi-directional IR, RS-232 and Power over Cable (PoC)
- With PoC feature, only one power adapter is required for both transmitter and receiver units
- Included mounting kit enables you to mount the units in place easily
- Integrated cooling slots dramatically improves heat dissipation for reliable performance and long life
- Video Extender Transmitter/Receiver provides efficient and feasible audio/video transmission, decoding, and extending
- 4096 x 2160 maximum video resolution for stunning, lively result with optimal viewing usability
- HDMI in allows convenient transfer of content and data to video extender transmitter/receiver to ensure maximum dependability
- HDMI out enables you to transfer data from your devices to video extender transmitter/receiver with added efficiency
- Twisted pair media type is very easy to connect and can carry both analog and digital data at the same time for maximum connection efficiency
- 1 input devices supported for maximum feasibility and usage convenience
- 1 output devices supported for maximum feasibility and usage convenience
- 328.08 ft maximum operating distance for feasible operation and optimal coverage
- 4K graphics mode provides optimal video output with remarkable picture clarity
- Rack-mountable video extender transmitter/receiver enables you to organize wires and secure cables for professional ins
| Brand | |
|---|---|
| Brand | SIIG |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Modes | 4K |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI Out | Yes |
| HDMI In | Yes |
| Number of HDMI Outputs | 1 |
| Number of HDMI Inputs | 1 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number of Network (RJ-45) Por | 2 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Maximum Video Resolution | 4096 x 2160 |
| Input Devices | |
|---|---|
| Number of Input Devices Suppo | 1 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Transmitter Weight (Approxima | 1.34 lb |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Transmitter Depth | 0.98" |
| Transmitter Height | 3.94" |
| Transmitter Width | 4.02" |
| General Features | |
|---|---|
| Number of Output Devices Supp | 1 |
| Maximum Operating Distance | 328.08 ft |
| Manufacturer | SIIG, Inc |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Serial Port | Yes |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Cables | |
|---|---|
| Twisted Pair Cable Standard | Category 6 |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |











