Receives HDMI audio and video signals, RS232 control, IR control, PoH up to 70 meters over a single CAT5e/6 cable with industry recognized HDBaseT technology
- 4K HDBaseT Receiver unit designed to work in conjunction with other SIIG components
- Supports transmission distances up to 70m at 1080p and 40m at 4K resolutions
- Compliant with HDMI 1.4 and HDCP 2.2
- Supports up to 4K @30Hz YUV 4:2:0 and 1080p 3D
- lSupports Bi-directional PoH function to power the Transmitter and Receiver using only one power adapter connected to either unit
- Supports CEC pass-through, Bi-directional IR, RS232 control
- Video Extender Receiver is a reliable audio/video transmission extending solution
- 4096 x 2160 maximum video resolution for a vivid, crystal clear display with added productivity
- Twisted pair media type is very easy to connect and can carry both analog and digital data at the same time for maximum connection efficiency
- 1 output devices supported to better accommodate your specific requirements
- 229.66 ft maximum operating distance to allow efficient coverage and maximum usability
- 4K graphics mode provides optimal video output with remarkable picture clarity
- Rack-mountable form factor for your convenience and simplicity of usage
| Brand | |
|---|---|
| Brand | SIIG |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Modes | 4K |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI Out | Yes |
| Number of HDMI Outputs | 1 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number of Network (RJ-45) Por | 1 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Maximum Video Resolution | 4096 x 2160 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Rack-mountable |
| Receiver Width | 4.52" |
| Receiver Weight (Approximate) | 10.72 oz |
| Receiver Height | 0.64" |
| Receiver Depth | 4.30" |
| General Features | |
|---|---|
| Number of Output Devices Supp | 1 |
| Maximum Operating Distance | 229.66 ft |
| Manufacturer | SIIG, Inc |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Serial Port | Yes |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Cables | |
|---|---|
| Twisted Pair Cable Standard | Category 6 |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.