- With a single Cat6/7 cable, you can easily extend HDMI audio/video signals up to 394ft. Connect your HDMI source device (PC, Blu-ray player, media player) to the Transmitter, utilize existing Ethernet structure in your house/office to connect the transmitter to Receiver, then connect your HDTV from a remote location to the Receiver
- Supports up to 4K @30Hz and 1080p. HDCP 1.4 compliant. Supports 2-channel Stereo Audio. Auto adjustment for different cable lengths to produce the best video/audio experience. We recommend using high performance pure copper Cat6/7 cables to ensure reliable performance
- Direct 1-to-1 connection, 1-to-many through unmanaged Gigabit network switches, or many-to-many via VLAN through a Smart Ethernet Switch. With HDBitT transport protocol, you can connect up to 255 Receivers* per Transmitter to not only extend but split HDMI signals to multiple displays. **The kit (CE-H25D11-S2) and additional Receivers (CE-H25E11-S2) are sold separately
- One-directional IR control from RX side to TX sid
| Brand | |
|---|---|
| Brand | SIIG |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Modes | 4K |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI Out | Yes |
| Number of HDMI Outputs | 1 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number of Network (RJ-45) Por | 1 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Surface-mountable |
| Receiver Width | 4.22" |
| Receiver Weight (Approximate) | 5.92 oz |
| Receiver Height | 0.93" |
| Receiver Depth | 3.70" |
| General Features | |
|---|---|
| Number of Output Devices Supp | 1 |
| Frequency | 60 Hz |
| Maximum Operating Distance | 393.70 ft |
| Manufacturer | SIIG, Inc |
| Number of Output Devices Supported | 1 |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Cables | |
|---|---|
| Twisted Pair Cable Standard | Category 7 |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
SIIG HDMI 4K30Hz HDbitT over IP Extender - Receiver - Additional receiver unit for CE-H25D11-S2 kit, adds an additional display to a single transmitter within your network, 4K30Hz, 394ft/120m, HDCP 1.4, One to Many, Many-to-Many, IR Control
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.











