Extends HDMI audio/video signals through IP networks up to 394ft (120m), matrix and video wall configurable on the fly
- HDMI 2.0a and HDCP 2.2 compliant
- Supports HDMI input up to 4Kx2K@60Hz YUV 4:4:4 8bit, HDMI output up to 4Kx2K@30Hz
- Flexible and scalable video broadcasting by IGMP Gigabit Ethernet Router/Switch
- Supports 4K signals including High Dynamic Range (HDR), PoE, Bi-directional IR path, and Video Wall. Due to the video compression, some distortion may occur in HDR mode
- Supports One-to-one, One-to-many, and Many-to-many broadcasting architecture
- Easy DIP switch matching for multi-casting group configuration
- Supports full frequency IR signal from 20KHz to 60KHz
- Full Duplex RS-232 control up to 115,200 bps
- Supports 180° and 270° clockwise image rotation
- Designed to work with HDMI 2.0 Video Wall Over IP Multicast System - Transmitter, part # CE-H25211-S1 sold separately, and HDMI 2.0 Video Wall Over IP Multicast System - Controller, part # CE-H25411-S1 sold separately
- Video Extender Receiver is a reliable audio/video transmission extending solution
- HDMI in allows convenient transfer of content and data to video extender receiver to ensure maximum dependability
- HDMI out enables you to transfer data from your devices to video extender receiver with added efficiency
- USB connectivity allows dependable and efficient power supply with maximum productivity
- Twisted pair media type helps minimize electromagnetic radiation and it also effectively resist external interference
- 1 input devices supported to better accommodate your specific requirements
- 1 output devices supported to better accommodate your specific requirements
- 394 ft maximum operating distance to allow efficient coverage and maximum usability
- 4K graphics mode for stunning, lively video quality
| Brand | |
|---|---|
| Brand | SIIG |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Modes | 4K |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Number of USB Ports | 2 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI Out | Yes |
| HDMI In | Yes |
| Number of HDMI Outputs | 1 |
| Number of HDMI Inputs | 1 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number of Network (RJ-45) Por | 1 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Input Devices | |
|---|---|
| Number of Input Devices Suppo | 1 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Receiver Width | 4" |
| Receiver Weight (Approximate) | 1.07 lb |
| Receiver Height | 1.13" |
| Receiver Depth | 7.09" |
| General Features | |
|---|---|
| Number of Output Devices Supp | 1 |
| Maximum Operating Distance | 394 ft |
| Manufacturer | SIIG, Inc |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Cables | |
|---|---|
| Twisted Pair Cable Standard | Category 5e |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
SIIG HDMI 2.0 Over IP Matrix and Video Wall 4Kx2K@60Hz - Receiver - Supports Matrix Switching & Video Wall Function with the Controller (CE-H25411-S1) TAA Compliant
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.















