- Extends and transmits 4K@60Hz HDMI 2.0 video/audio and USB 2.0 signals up to 230ft (70m) through a Cat6/6a/7 network cable with nearly with zero latency
- Supports USB 2.0 extension to the receiver, allowing you to connect a wired/wireless keyboard and mouse to control your computer remotely
- Supports digital audio extraction through the receiver's S/PDIF port, with PCM 2ch, Dolby, DTS 5.1
- The transmitter's HDMI loop-out allows for local monitoring of the extended display
- The transmitter can work as an HDMI splitter with the additional HDMI output design, and allows screen mirroring to another display device
- Lightning protection, surge protection, ESD protection
- Plug and play, no driver installation required
- High quality metal housing with ventilation panels improve heat dissipation and ensure system stability during long hours of operation
| Brand | |
|---|---|
| Brand | SIIG |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphic Mode | 4K |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage Range | 100V AC to 240V AC |
| Input Voltage | 240 V AC |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Number of USB Ports | 3 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Number of HDMI Ports | 3 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number of Network (RJ-45) Por | 2 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 2 |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Number of Local Users Support | 1 |
| Number of Local Users Supported | 1 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Transmitter Weight (Approxima | 8.80 oz |
| Receiver Width | 5.91" |
| Receiver Weight (Approximate) | 8.80 oz |
| Receiver Height | 0.98" |
| Receiver Depth | 4.13" |
| Transmitter Depth | 4.13" |
| Transmitter Weight (Approximate) | 8.80 oz |
| Transmitter Height | 0.98" |
| Transmitter Width | 5.91" |
| General Features | |
|---|---|
| Frequency | 60 Hz |
| Maximum Operating Distance | 229.66 ft |
| Manufacturer | SIIG, Inc |
| Device Type | KVM Extender |
| Number of Computers Supported | 1 |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
SIIG HDMI 2.0 KVM Over Cat6 Extender with Loopout & S/PDIF - Extend HDMI distance up to 230ft (70m) - support 4K60Hz Ultra HD display with nearly zero latency - HDMI KVM Extender - HDMI 18Gbps bandwidth - local HDMI output- KVM Keyboard & Mouse extender / HDCP 2.2 / USB 2.0 / S/PDIF audio Extraction / HDR / EDID passthrough - ESD protection/ Lightning protection/ Surge protection to safe your electronic equipment - Aluminum alloy housing - 2 years warranty
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.











