Extends HDMI signals to four HDMI Receivers over CAT5e/6 cable up to 198ft with resolution auto-scaling, IR control, and Power over Cable support
- Extends Full HD 1080p HDMI signals up to 198ft (60m) and 4K@60Hz signals up to 114ft (35m) over CAT5e/6 cable
- Supports 4K@60Hz YUV 4:4:4 8-bit, 4K@60Hz HDR YUV 4:2:0 10-bit
- Supports PoC (Power over Cable) technology which allows the transmitter and receiver unit(s) to be powered by only one power supply connected to the transmitter unit
- Transmitter unit supports two HDMI loop-outs for addition local display connections
- Receiver unit supports 2 HDMI outputs for more display connections
- Note: Additional Receiver (part# CE-H24P11-S1) sold separately.
- Supports EDID management for increased device compatibility
- Supports resolution auto-down scaling from 4K to 1080p allowing displays of different capabilities to be connected simultaneously
- Pure unaltered uncompressed 7.1ch digital HDMI over CAT5e/6 cable transmission offers the best audio signal
- DTS-HD Master Audio and Dolby TrueHD high bit rate audio for true sound compatibility
- Supports full bi-directional IR pass-through signal from 30KHz to 56KHz frequency
- Video Extender Transmitter/Receiver provides efficient and feasible audio/video transmission, decoding, and extending
- 3840 x 2160 maximum video resolution for stunning, lively result with optimal viewing usability
- HDMI in allows convenient transfer of content and data to video extender transmitter/receiver to ensure maximum dependability
- HDMI out enables you to transfer data from your devices to video extender transmitter/receiver with added efficiency
- USB connectivity allows dependable and efficient power supply with maximum productivity
- 1 input devices supported for maximum feasibility and usage convenience
- 2 output devices supported to better accommodate your specific requirements
- 198 ft maximum operating distance for feasible operation and optimal coverage
- 4K graphics mode provides optimal video output with remarkable picture clarity
- Desktop form factor for your video extender transmitter/receiver offers a simpler, easier exhibit design for better dependability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | SIIG |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Modes | 4K |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Number of USB Ports | 2 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI Out | Yes |
| HDMI In | Yes |
| Number of HDMI Outputs | 4 |
| Number of HDMI Inputs | 1 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number of Network (RJ-45) Por | 6 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 6 |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Maximum Video Resolution | 3840 x 2160 |
| Input Devices | |
|---|---|
| Number of Input Devices Suppo | 1 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Transmitter Weight (Approxima | 3.06 lb |
| Form Factor | Desktop |
| Receiver Width | 2.76" |
| Receiver Weight (Approximate) | 6.24 oz |
| Receiver Height | 0.75" |
| Receiver Depth | 5.47" |
| Transmitter Depth | 12.80" |
| Transmitter Weight (Approximate) | 3.06 lb |
| Transmitter Height | 0.98" |
| Transmitter Width | 5.83" |
| General Features | |
|---|---|
| Number of Output Devices Supp | 2 |
| Maximum Operating Distance | 198 ft |
| Manufacturer | SIIG, Inc |
| Number of Input Devices Supported | 1 |
| Number of Output Devices Supported | 2 |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Cables | |
|---|---|
| Twisted Pair Cable Standard | Category 6 |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
SIIG HDMI 2.0 4K HDR 1x4 Splitter HDBaseT Extender with Auto-scaling - TAA Compliant
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.













