Features
- Extends HDMI signals with stereo audio to a remote display over UTP CAT5e/6 cabling up to 120 meters
-
Works as a scalable TX/RX Matrix over dedicated IP network, allows up to 256 total units, limited to 100 transmitters. Additional transmitter units (part# CE-H23B11-S2) and receiver units (part# CE-H23C11-S2) sold separately
-
Supports up to 1080p @60Hz video resolution to deliver stunning and crystal clear images
-
Supports IR pass back function to control the source device from RX location
-
Supports computer control software to select and switch between source devices (Matrix only)
-
Supports HDbit-T protocol with H.264 compression over IP
-
HDMI output on the transmitter allows you to monitor the HDMI signal at the source location
-
RS-232 pass-through connection to control RS-232 enabled devices at either direction
- Video Extender Transmitter/Receiver is all you need for dependable and productive audio/video transmission
- 480p supported video mode for optimal viewing brilliance and efficiency
- 1920 x 1080 maximum video resolution for a vivid, crystal clear display with added productivity
- HDMI in allows convenient transfer of content and data to video extender transmitter/receiver to ensure maximum dependability
- HDMI out enables you to transfer data from your devices to video extender transmitter/receiver with added efficiency
- Twisted pair media type helps minimize electromagnetic radiation and it also effectively resist external interference
- The CE-H23A11-S2 video extender transmitter/receiver provides plenty of freedom with wired connectivity
- 1 input devices supported for maximum productive usability
- 1 output devices supported for maximum feasibility and usage convenience
- 393.70 ft maximum operating distance for feasible operation and optimal coverage
| Brand | |
|---|---|
| Brand | SIIG |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Modes | Full HD |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI Out | Yes |
| HDMI In | Yes |
| Number of HDMI Outputs | 2 |
| Number of HDMI Inputs | 1 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number of Network (RJ-45) Por | 2 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Maximum Video Resolution | 1920 x 1080 |
| Input Devices | |
|---|---|
| Number of Input Devices Suppo | 1 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Transmitter Weight (Approxima | 9.60 oz |
| Receiver Width | 3.27" |
| Receiver Weight (Approximate) | 9.60 oz |
| Receiver Height | 0.94" |
| Receiver Depth | 5.50" |
| Transmitter Depth | 5.50" |
| Transmitter Height | 0.94" |
| Transmitter Width | 3.27" |
| General Features | |
|---|---|
| Number of Output Devices Supp | 1 |
| Maximum Operating Distance | 393.70 ft |
| Supported Video Modes | 1080p |
| Manufacturer | SIIG, Inc |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Remote (IR) Input | 1 |
| Remote (IR) Output | 1 |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Cables | |
|---|---|
| Twisted Pair Cable Standard | Category 6 |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |















