Extends HDMI signals up to 164ft over a single CAT5e/6 cable with a local HDMI output for monitoring the extended display
- Extends HDMI signals from DVD players, game consoles, or HDMI-equipped computers up to 164ft via Cat5e/6 networking cable, ideal for home theater, conference room or other audio/video applications that require remote location setup
- IR remote control through CAT5e/6 allows you to control the HDMI source device at the extended display location
- Built-in HDMI output on the transmitter allows for local monitoring of the extended display
- Delivers high-quality audio/video transmission without compression for optimal performance, supports video resolution up to 1080p (Full HD) and 3D
- Premium metal housing offers excellent heat dissipation further enhances durability for dependable performance and long life
- Plug-n-Play installation, no software installation or hardware setup is required
Compatibility:
Replaces CE-H22E11-S1
- Video Extender Transmitter/Receiver is all you need for dependable and productive audio/video transmission
- 1920 x 1080 maximum video resolution for a vivid, crystal clear display with added productivity
- HDMI in allows convenient transfer of content and data to video extender transmitter/receiver to ensure maximum dependability
- Twisted pair media type helps minimize electromagnetic radiation and it also effectively resist external interference
- 1 input devices supported for maximum productive usability
- 1 output devices supported to better accommodate your specific requirements
- 164 ft maximum operating distance to allow efficient coverage and maximum usability
- Full HD graphics mode for stunning, lively video quality
| Brand | |
|---|---|
| Brand | SIIG |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Modes | Full HD |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI Out | Yes |
| HDMI In | Yes |
| Number of HDMI Outputs | 2 |
| Number of HDMI Inputs | 1 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number of Network (RJ-45) Por | 2 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 2 |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Maximum Video Resolution | 1920 x 1080 |
| Input Devices | |
|---|---|
| Number of Input Devices Suppo | 1 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Transmitter Weight (Approxima | 3.04 oz |
| Receiver Width | 2.60" |
| Receiver Weight (Approximate) | 2.88 oz |
| Receiver Height | 0.97" |
| Receiver Depth | 2.80" |
| Transmitter Depth | 2.80" |
| Transmitter Weight (Approximate) | 3.04 oz |
| Transmitter Height | 0.97" |
| Transmitter Width | 2.60" |
| General Features | |
|---|---|
| Number of Output Devices Supp | 1 |
| Maximum Operating Distance | 164 ft |
| Manufacturer | SIIG, Inc |
| Number of Input Devices Supported | 1 |
| Number of Output Devices Supported | 1 |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Cables | |
|---|---|
| Twisted Pair Cable Standard | Category 6 |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
SIIG Full HD HDMI Extender over Cat5e/6 with IR - 164ft - HDMI Extender over Cat5e/6 Extender Kit- Full HD 1080p up to 50m (164ft) - TX & RX - HDMI 1080p Extender over Cat5e Cat6 with IR - Support HDMI Loopout - 10.2Gbps video bandwidth- HDCP 1.2- EDID Passthrough- IR Extension- Reset Button- 7.1-ch Audio- Wall Mountable- Aliminum Metal Housing - 2 years warranty
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.











