USB-C Hub Stand Holder fits under 13" Tablets/Phones- USB-C Docking Stand - HDMI 4K@60Hz display - 2x USB-A 5Gbps - USB-C 5Gbps - SD/Micro SD (TF) 3.0 card reader slot (supports using simultaneously) - 3.5mm headset audio jack - one USB-C PD up to 100W - Compatible with iPad Pro/Mini/USB-C (DP Alt-mode) tablets system - Unique portable design - Rotatable Folding Stand
Features
Boost your productivity and enjoy a comfortable viewing experience by adding multiple devices to your USB-C DP Alt mode iPad Pro/iPad Air/iPad Mini, tablet, or smartphone with this Multitask USB-C Hub Stand Holder. Featuring a 360° rotatable and foldable stand design, it allows you to adjust your devices to the perfect angle for work, studies, or entertainment
This powerful USB-C Stand Holder expands your device's capabilities by enabling you to connect a variety of peripherals, such as external displays, keyboards, mice, hard drives, and more, all through a single USB-C port. Compatible with Thunderbolt 3 & 4
USB-C/USB-A Data Transfer
Expand your device's capabilities with this versatile USB hub! Featuring one USB-C port and two USB-A ports, allows you to connect multiple devices simultaneously and transfer data at super speeds of up to 5Gbps. This is perfect for enhancing your workflow by connecting external drives, keyboards, mice, printers, and other peripherals. With its Super Speed data transfer capabilities, you can experience seamless data transfer and improved productivity
4K Video Resolution
Experience stunning visuals with crystal-clear resolutions! It supports Ultra HD video resolution up to 4K (3840 x 2160)@60Hz with HDR through a device with USB-C DP 1.4 Alt mode input. However, the actual resolution output will depend on the source device's capabilities. For example, a DP 1.2 Alt mode source device will support a maximum resolution of 4K@30Hz, and a smartphone may only support a maximum resolution of 1080p
3.5mm Audio/Mic Jack
Enjoy crystal-clear audio and voice chat with this 3.5mm audio/mic jack! It supports two-channel stereo audio and microphone connection, so you can listen to music, watch movies, and play games with the best possible sound quality
100W Power Delivery
This powerful USB-C Hub Stand Holder features a 100W PD pass-through that ensures enough power to charge your device at up to 88W while simultaneously providing a dedicated 12W of power for the dock for a smooth and stable connection
Wide Compatibility
This USB-C Hub Stand Holder is compatible with USB-C Alt Mode devices. Fits for iPad Pro, iPad Air, iPad Mini, Surface Pro, Google Pixel Book and Samsung Galaxy S20.
Its included USB-C adapter allows to be used with cases that are thicker than 0.14" (3.5mm)
Rotatable/Foldable Design
Easily find your ideal viewing angle with this versatile stand! It rotates 360 degrees and tilts up to 180 degrees, letting you position your laptop or tablet exactly where you want it. No matter if you're working, studying, or gaming, this stand can help you stay comfortable and productive. It's also perfect for presentations, video calls, and watching movies
When you're not using it, simply fold it flat for easy storage. It takes up minimal space, making it ideal for travel or use in small spaces
Recommended Angle
Supports height adjustment from 1.57" to 7.09" and up to 70o pan angles for optimal ergonomic positioning. Fits tables up to 13", such as iPad Pro, iPad Air, iPad Mini, and Surface Pro9
- Wired connectivity technology allows convenient and reliable connectivity for maximum efficiency
- Charging capability provides a quicker, worry-free charging experience
- USB Type C host interface allows quick transmission of data at a higher rate for your convenience
- Headset device supported according to your requirements with maximum productivity
- 640 MB/s maximum data transfer rate for dependable access and retrieval of data and information with added usability
- Power Delivery Pass-through feature for better reliance and usability
- Portable mount docking station offers great flexibility, can be taken and used anywhere
- Enjoy HD quality videos on your HDTV with the HDMI port facility
- 4 USB ports offers a more refined structure and safer to use connectivity
| Brand | |
|---|---|
| Brand | SIIG |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Number of Displays Supported | 2 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Screen Mode Supported | Full HD |
| Maximum Screen Size Supported | 32" |
| Minimum Screen Size Supported | 13" |
| Supported Resolutions | 1920 x 1080 |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Charging Capability | Yes |
| Minimum Load Capacity | 4.40 lb |
| Maximum Load Capacity | 22 lb |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB Power Delivery | 100W |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| USB Type-C | Yes |
| Number of USB Type-C Ports | 2 |
| USB Type-A | Yes |
| Number of USB Type-A Ports | 2 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Number of HDMI Ports | 1 |
| Audio Ports | |
|---|---|
| Headphone/Microphone Combo Po | Yes |
| Headphone/Microphone Combo Port | Yes |
| Card Reader | |
|---|---|
| Memory Card Reader | Yes |
| Memory Card Supported | microSD (TransFlash) |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mounting Pattern | 75 x 75 , 100 x 100 |
| Form Factor | Desk |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Orientation | Landscape/Portrait |
| Appearance | |
|---|---|
| Height Adjustable | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Maximum Data Transfer Rate | 640 MB/s |
| Manufacturer | SIIG, Inc |
| Brand Compatibility | Microsoft |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | USB Type C |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Length | 7.87" |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |



















