SIIG's Dual Monitor Articulating Desk Mount - 13" to 32" is a full-motion desk mount to provide effortless viewing angle adjustment for the best ergonomic viewing position. It supports two flat screen monitors from 13" to 32" with weights up to 19.8lbs each. This durable full-motion desk mount comes with both C-clamp and grommet mount bases to offer mounting options for quick and easy installation on to most of desks or tables. It is also equipped with cable management clips to keep cables neat and organized. It is a high quality monitor desk mount for use in business or home office to free up workspace and to reduce clutter on desktop.
- Desk Mount offers a reliable, convenient mounting solution
- Can withstand a maximum weight of 34 lb
- Supports 27" displays
- Built with steel product material to offer usage dependabilty and durability, ensuring prolonged use
- Articulating feature for maximum efficiency and convenience
| Brand | |
|---|---|
| Brand | SIIG |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Maximum Screen Size Supported | 27" |
| Minimum Screen Size Supported | 13" |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Load Capacity | 34 lb |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Mounting Pattern | 100 x 100 |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | SIIG, Inc |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Package Type | Retail |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Assembly Required | Yes |



















