Dual Vertical Monitor Stand, Fits 13-38" Flat, Curved & Ultrawide Screens, Max Load up to 26.5 lbs, 31.5" Height Adjustable Pole, Full Motion Flexibility, Quick-Release VESA, Cable Management, C-clamp and Grommet Mounting Base, VESA Plate 75x75mm,100x100mm
Heavy-Duty Dual Vertical Design
Engineered to support two monitors up to 26.5 lbs (12 kg) each, this rugged mount easily handles flat, curved, and ultrawide displays-even in demanding professional environments
Broad Display Compatibility
Compatible with a wide range of screens from 13" to 38". Supports both VESA 75�75mm and 100�100mm mounting standards for universal fit. Ensure you use the VESA screws that came your screen or TV as this product does not include all screw sizes
Extra-Tall Height Adjustment
A robust 31.5" (802 mm) vertical pole provides ample height for flexible top-and-bottom stacking. Fine-tune each monitor's position for an ergonomic viewing angle
Full Motion Flexibility
Each monitor can be adjusted independently, supporting ±35° tilt, ±90° rotation, and 360° full rotation. It also supports portrait and landscape modes, allowing you to fine-tune the viewing angle and improve comfort and work efficiency
Simple Monitor Installation
Detachable VESA plates make installation fast, simple, and tool-friendly - saving time during setup or screen swaps
Two Segment Pole
Setup a stacked monitor setup or remove the top pole for a single monitor setup with the lower pole only to improve aesthetics
Supports Different Orientation
View content in portrait or landscape mode with monitor rotation
Clean Cable Management
Built-in cable channels keep wires neatly tucked away for a clean, organized, and professional workspace
- Pole Mount offers a reliable, convenient mounting solution
- Can withstand a maximum weight of 53 lb
- Compatible with the screen size of 42"
- Built with steel product material to offer usage dependabilty and durability, ensuring prolonged use
- Heavy Duty feature for better reliance and usability
- Pole application/usage allows adaptability with easy installment
| Brand | |
|---|---|
| Brand | SIIG |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Number of Displays Supported | 2 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Maximum Screen Size Supported | 42" |
| Minimum Screen Size Supported | 13" |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Minimum Load Capacity | 26.50 lb |
| Maximum Load Capacity | 53 lb |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Desk |
| Diameter | 1.88" |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Mounting Pattern | 100 x 100 |
| Mount Surface | Desk |
| Orientation | Landscape/Portrait |
| Minimum Tilt Angle | -35° |
| Maximum Tilt Angle | 35° |
| Maximum Swivel Angle | 360° |
| Minimum Swivel Angle | 180° |
| Maximum Rotate Angle | 360° |
| Minimum Rotate Angle | -90° |
| Appearance | |
|---|---|
| Height Adjustable | Yes |
| Mount Function | Rotate |
| General Features | |
|---|---|
| Mount Pattern | Universal |
| Rugged | Yes |
| Manufacturer | SIIG, Inc |

















