SIIG's DisplayPort to CAT5e Daisy Chain HD Extender Kit with RS-232 & IR - Repeater is designed to receive and extend DisplayPortTM signal from a transmitter to a display at greater distance using economical CAT5/6 cable. This repeater offers RS-232 communication and IR control to execute commands conveniently. And it enables cascade connection to allow for an extensive network of displays setup. Fully HD 1080p resolution is supported, no software or driver is required to install, and the built-in mounting mechanism makes integration convenient and tidy. It is a cost-effective DisplayPort to CAT5e extender solution to extend and broadcast high quality video and audio signal to the remote display(s) utilizing inexpensive network cable.
- Video Extender Receiver provides efficient and feasible audio/video transmission, decoding, and extending
- 1920 x 1080 maximum video resolution for a vivid, crystal clear display with added productivity
- Twisted pair media type is very easy to connect and can carry both analog and digital data at the same time for maximum connection efficiency
- 1 output devices supported for maximum productive usability
- Daisy chain offers a dependable reduction in cable clutter when using multiple displays to ensure maximum feasibility
- 328.08 ft maximum operating distance for reliable coverage and maximum portability
- Full HD graphics mode for stunning, lively video quality
| Brand | |
|---|---|
| Brand | SIIG |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Modes | Full HD |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 230 V AC |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort | Yes |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number of Network (RJ-45) Por | 3 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 3 |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Maximum Video Resolution | 1920 x 1080 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Receiver Width | 4.53" |
| Receiver Weight (Approximate) | 13.76 oz |
| Receiver Height | 3.58" |
| Receiver Depth | 1.10" |
| General Features | |
|---|---|
| Number of Output Devices Supp | 1 |
| Maximum Operating Distance | 328.08 ft |
| Manufacturer | SIIG, Inc |
| Number of Output Devices Supported | 1 |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Daisy Chain | Yes |
| Serial Port | Yes |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Cables | |
|---|---|
| Twisted Pair Cable Standard | Category 6 |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |





