SIIG's Digital to Analog Audio Converter is designed to convert Coaxial or Toslink digital audio to analog left/right stereo output. It is easy to install and simple to operate. This converter supports audio sampling rate at 32, 44.1, 48 and 96KHz, provides electomagnetic-noise-free transmission, and features a metal housing for better RF shielding.
- Provides electromagnetic-noise-free transmission
- Easy to install and simple to operate
- Metal housing for better RF shielding
- Converts Coaxial or Toslink digital audio to analog L/R stereo output
| Brand | |
|---|---|
| Brand | SIIG |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 230 V AC |
| Power Consumption | 500 mW |
| Audio Ports | |
|---|---|
| Number of Digital Audio Optic | 1 |
| Number of Analog Audio Outputs | 2 |
| Number of Digital Coaxial Inp | 1 |
| S/PDIF In | Yes |
| Number of Digital Audio Optical Input | 1 |
| Number of Digital Coaxial Inputs | 1 |
| Audio | |
|---|---|
| Minimum Sampling Rate | 32 kHz |
| Maximum Sampling Rate | 96 kHz |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | SIIG, Inc |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Package Type | Retail |
SIIG Digital to Analog Audio Converter - 96 kHzBlack
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.



