Extend Coaxial or Toslink digital audio signals up to 990ft over CAT cable, Power over Cable, Dolby digital, DTS 5.1ch, PCM
- Extends either S/PDIF Toslink or Coaxial audio signal up to 990ft (300m) over Cat5e/6 UTP cable
- Supplies clear digital audio over long distance with no signal loss
- Experience the highest quality audio, compatible with Dolby Digital, DTS 5.1, DTS-HD, 2ch PCM audio formats
- PoC (Power over Cable) technology allows both the transmitter and receiver units to be powered using only one power adapter connected to the transmitter
- Metal housing offers better RF shielding and efficient heat dissipation for dependable performance and long life
- Video Extender Transmitter/Receiver provides efficient and feasible audio/video transmission, decoding, and extending
- Twisted pair media type helps minimize electromagnetic radiation and it also effectively resist external interference
- 1 input devices supported for maximum productive usability
- 1 output devices supported for maximum productive usability
- 984.25 ft maximum operating distance for reliable coverage and maximum portability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | SIIG |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number of Network (RJ-45) Por | 2 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Input Devices | |
|---|---|
| Number of Input Devices Suppo | 1 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Transmitter Weight (Approxima | 2.64 oz |
| Receiver Width | 2.38" |
| Receiver Weight (Approximate) | 2.64 oz |
| Receiver Height | 1.83" |
| Receiver Depth | 0.79" |
| Transmitter Depth | 2.38" |
| Transmitter Height | 0.79" |
| Transmitter Width | 1.83" |
| General Features | |
|---|---|
| Number of Output Devices Supp | 1 |
| Maximum Operating Distance | 984.25 ft |
| Manufacturer | SIIG, Inc |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Cables | |
|---|---|
| Twisted Pair Cable Standard | Category 6 |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.











