- Articulating/full-motion desktop mount for two monitors from 13" to 27" and up to 22 lbs (10 kgs) each
- Gets monitors out of the way and frees up valuable desk workspace
- Supports tilt angles of +/-45o, 180o swivel, 360o rotation for easy adjustment of viewing angle
- Dual section mounting arm that extends up to 16.5" and allows height adjustment up to 18" for proper monitor positioning
- Supports portrait or landscape monitor orientations
- Installs quickly and easily on to any desk or table
- Heavy-duty C-clamp mount is compatible with all table and desk surfaces from �" to 4" in thickness or install via grommet/through-hole up to 2 �" wide
- Integrated cable management keeps cables neat, organized and out of the way
- Compatible with VESA mounting 75x75mm and 100x100mm patterns
- Includes installation guide and mounting hardware kit
- Desk Mount offers a reliable, convenient mounting solution
- Sustains a maximum load capacity of 22 lb
- Supports 27" displays
- Desk Mount comes with 18" maximum adjustable height as per your requirements and precision
- Built with steel product material to offer great versatility and allow creativity and innovation in design and construction
- Swivel feature for maximum productivity with added dependability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | SIIG |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Number of Displays Supported | 2 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Maximum Screen Size Supported | 27" |
| Minimum Screen Size Supported | 13" |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Load Capacity | 22 lb |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Mounting Pattern | 100 x 100 |
| Maximum Adjustable Height | 18" |
| Appearance | |
|---|---|
| Height Adjustable | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | SIIG, Inc |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Package Type | Retail |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Assembly Required | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.



















