- Allows up to 8 HDMI source devices to be independently switched to 8 HDMI monitors, HDTVs or projectors, the eight output signals can be different or the same at the same time. Each HDMI output has independent analog audio outputs and coaxial S/PDIF port
- Supports HDMI resolution up to 4K@60Hz YUV 4:4:4, HDR 10 and HDCP 2.2/1.4, Bandwidth up to 18Gbps and support 3D, HLG, Dolby Vision
- Supports HDMI downscaling from 4K@60Hz to 1080p@60Hz
- Supports analog audio embedded and HDMI audio extraction
- Built-in 8 analog audio inputs, 8 analog audio outputs and 8 S/PDIF (Coaxial) audio outputs, analog audio for PCM 2.0, S/PDIF (Coaxial) audio up to PCM 5.1, Dolby Digital, DTS; HDMI for PCM 2.0 to 7.1/16 to 24bit, Dolby / DTS / Dolby Atmos / DTS-HD
- Support HDMI ARC on Coaxial only and EDID management
- Controllable via front-panel button, IR remote, RS-232, IP and Web GUI, firmware upgrade via RS-232 interface
- LCD screen shows real-time I/O connection status, The Ethernet port supports Telnet, UDP, HTTP and TCP/IP
- Use this video switch box and eliminate the need to manually switch cables between the sources
- A great solution for connecting tv
- Up to 3840 x 2160 video resolution
| Brand | |
|---|---|
| Brand | SIIG |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Number of Displays Supported | 8 |
| Graphics Modes | 4K |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Refresh Rate | 60 Hz |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI Out | Yes |
| HDMI In | Yes |
| Number of HDMI Outputs | 8 |
| Number of HDMI Inputs | 8 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number of Connectivity (RJ-45 | 1 |
| Connectivity (RJ-45) | Yes |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Maximum Video Resolution | 3840 x 2160 |
| Input Devices | |
|---|---|
| Number of Input Devices Suppo | 8 |
| General Features | |
|---|---|
| Frequency | 60 Hz |
| Manufacturer | SIIG, Inc |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Scan Format | 1080p |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.











