Premium quality ultra high speed HDMI cable supports Ultra High Definition 8K 60Hz resolution
- Premium Quality - Transmits Ultra High Definition signals up to 8K resolution
- HDMI 2.1 Standard - Compatible with HDMI 2.1 specification, and backwards compatible with earlier versions
- Triple Shielded Cable - Effectively blocks EMI and RFI interference for maximum video performance with no signal loss
- Gold Plated Connectors - Provides ultimate conductivity and delivers flawless UHD A/V signals
- Pure Copper Wires - Prevents signal degradation and transmits signal in optimal quality
- Advanced Features - 4K HDR, HDCP 2.2, Ethernet, Audio Return Channel and 3D technologies
- Offers intense audio and video compatibility
- With HDMI, transfer high-quality pictures and 3D sound effects simultaneously at a high-speed
- EMI/RF Protection feature for better usability and increased efficiency
- Audio/Video Device device supported for better reliance and optimal performance
| Brand | |
|---|---|
| Brand | SIIG |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Supported Resolution | 7680 x 4320 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Shipping Height | 1" |
| Shipping Width | 6.30" |
| Shipping Weight (Approximate) | 5.44 oz |
| General Features | |
|---|---|
| Data Transfer Rate | 48 Gbit/s |
| Manufacturer | SIIG, Inc |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Length | 6.60 ft |
| Cable Type | HDMI |
| Cable Characteristic | Extension Cable |
| Connector Type on First End | HDMI 2.1 Type A Digital Audio/Video - Male |
| Connector on First End Details | 1 x 19-pin HDMI 2.1 Type A Digital Audio/Video - Male |
| Connector Type on Second End | HDMI 2.1 Type A Digital Audio/Video - Male |
| Connector on Second End Details | 1 x 19-pin HDMI 2.1 Type A Digital Audio/Video - Male |
| Connector Plating | Gold |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Shielding | Yes |
| American Wire Gauge | 30 AWG |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
SIIG 8K Ultra High Speed HDMI Cable - 6.6ft - 6.60 ft HDMI A/V Cable for Audio/Video Device, Desktop Computer, Notebook, Blu-ray Player, TV, Projector - First End: 1 x 19-pin HDMI 2.1 Type A Digital Audio/Video - Male - Second End: 1 x 19-pin HDMI 2.1 Type A Digital Audio/Video - Male - 48 Gbit/s - Extension Cable - Supports up to 7680 x 4320 - Shielding - Gold Plated Connector - 30 AWG - Black
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.









