Premium quality HDMI cable supports Ultra High Definition 8K video signal transmission
- Premium Quality HDMI Cable - Supports Ultra High Definition video resolutions 4K@120/60Hz up to 8K@60Hz
- HDMI 2.1 Standard - Compatible with HDMI 2.1, backwards compatible with earlier versions
- Triple-shielding cable - Minimizes EMI, maintains signal quality for maximum video performance
- Gold-plated connectors - Provides ultimate conduction and delivers flawless UHD A/V signals
- Pure copper wires - Prevents signal degradation and transmits signal in optimal quality
- Advanced features - Dynamic HDR, HDCP 2.2, Ethernet, Enhanced Audio
- Return Channel (eARC), and 3D technologies
- Offers exceptional quality as well as upright compatibility with audio and video equipment
- With HDMI, transfer high-quality pictures and 3D sound effects simultaneously at a high-speed
- EMI/RF Protection feature for better reliability and ensure maximum productivity
- Fully compatible with blu-ray players
| Brand | |
|---|---|
| Brand | SIIG |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Supported Resolution | 7680 x 4320 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Shipping Height | 8.27" |
| Shipping Width | 0.34" |
| Shipping Weight (Approximate) | 1 lb |
| General Features | |
|---|---|
| Data Transfer Rate | 48 Gbit/s |
| Manufacturer | SIIG, Inc |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Length | 10 ft |
| Cable Type | HDMI |
| Cable Characteristic | Extension Cable |
| Connector Type on First End | HDMI 2.1 Type A Digital Audio/Video - Male |
| Connector on First End Details | 1 x 19-pin HDMI 2.1 Type A Digital Audio/Video - Male |
| Connector Type on Second End | HDMI 2.1 Type A Digital Audio/Video - Male |
| Connector on Second End Details | 1 x 19-pin HDMI 2.1 Type A Digital Audio/Video - Male |
| Connector Plating | Gold |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Shielding | Yes |
| American Wire Gauge | 28 AWG |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
SIIG 8K Ultra High Speed HDMI Cable - 10ft - 8K Ultra High Speed HDMI Cable 10ft
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.









