- Extends 4K@60Hz HDMI signals to a distant display up to 394ft (120m) over economical Cat6/7 network cabling
- Supports HDMI 4K60Hz up to 18Gbps bandwidth, HDCP 2.2, PoE, IR and RS-232 pass-through path
- Flexible and scalable UHD Video Broadcasting by Gigabit Ethernet LAN/Switch; Support one to one, one to many & multi-casting broadcasting architecture, up to 1,023 Groups Multi-Casting
- Supports Video Wall function and KVM, Each transmitter can be theoretically multicast to an unlimited number of displays in video wall applications or unlimited displays in multicast applications, Supports 90, 180 and 270 clockwise image rotation
- Built-in bi-directional IR signal from 20kHz to 60kHz provides full control capability, allowing remote control the HDMI source device from the display and vice versa
- Support RS-232 control up to 115,200 bps through connector, Easy Dip Switch matching for multi-casting group configuration
- Supports PCM/ DTS-HD/ Dolby Digital 7.1ch via HDMI, PCM 2ch, Dolby/DTS 5.1ch via Toslink and Stere
| Brand | |
|---|---|
| Brand | SIIG |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Modes | 4K |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Connectivity Technology | Wired |
| USB Ports | |
|---|---|
| Number of USB Ports | 7 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI Out | Yes |
| HDMI In | Yes |
| Number of HDMI Outputs | 1 |
| Number of HDMI Inputs | 1 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number of Network (RJ-45) Por | 2 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 2 |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Maximum Video Resolution | 3840 x 2160 |
| Input Devices | |
|---|---|
| Number of Input Devices Suppo | 1 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Transmitter Weight (Approxima | 1.41 lb |
| Form Factor | Wall Mountable |
| Receiver Width | 6.81" |
| Receiver Weight (Approximate) | 1.44 lb |
| Receiver Height | 1.09" |
| Receiver Depth | 5.19" |
| Transmitter Depth | 5.19" |
| Transmitter Weight (Approximate) | 1.41 lb |
| Transmitter Height | 1.09" |
| Transmitter Width | 6.81" |
| General Features | |
|---|---|
| Number of Output Devices Supp | 1 |
| Frequency | 60 Hz |
| Maximum Operating Distance | 396 ft |
| Supported Video Modes | 2160p |
| Manufacturer | SIIG, Inc |
| Number of Input Devices Supported | 1 |
| Number of Output Devices Supported | 1 |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Cables | |
|---|---|
| Twisted Pair Cable Standard | Category 7 |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
SIIG 4K60Hz 18Gbps HDMI over IP Matrix Kit - HDMI over IP Matrix Kit, Extends 4K@60Hz HDMI signal up to 394ft (120m) over a single CAT6/7 cable, PoE, One-to-One, One-to-Many, N to M Multi-casting, Video Wall, KVM, HDCP 2.2, HDR 10, Stereo, S/PDIF, Bi-directional IR, RS-232 Control, ESD Protection, TAA Compliant, 3 years Warranty, Encoder (TX) (CE-H27F11-S1) and Decoder (RX) (CE-H27G11-S1)
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.





