4K@120Hz HDMI Extender, Easily extends HDMI 4K@120Hz signals up to 132ft (40M) over a single Cat6/7 networking cable with IR, Nearly zero latency, HDR10, HDCP2.3, EDID, Bi-directional IR, Metal Housing
Features
Easily extends HDMI signals to 132ft (40m) over Cat6/7 cabling and IR Bi-directional remote-control HDMI device. Supports Ultra HD 4K@120Hz resolution for a smooth and immersive viewing experience
4K 120Hz Resolution
Supports Ultra HD video resolution up to 4K (3840x2160) @120Hz, HDR10, HDCP 2.3, YUV 4:4:4, 36-bit color depth for crystal-clear image quality
DSC Function
Display Stream Compression (DSC) is enabling increased display resolutions and frame rates over existing physical interfaces and make devices smaller and lighter. Compliant with DSC 1.2a
EDID Slide Switch
Provides STD and TV modes for optimal image quality and excellent compatibility with a wide range of devices
- Video Extender Transmitter/Receiver is a reliable audio/video transmission extending solution
- 4096 x 2160 maximum video resolution for stunning, lively result with optimal viewing usability
- HDMI in allows convenient transfer of content and data to video extender transmitter/receiver to ensure maximum dependability
- HDMI out enables you to transfer data from your devices to video extender transmitter/receiver with added efficiency
- Twisted pair media type helps minimize electromagnetic radiation and it also effectively resist external interference
- 1 input devices supported to better accommodate your specific requirements
- 1 output devices supported to better accommodate your specific requirements
- 131.23 ft maximum operating distance for reliable coverage and maximum portability
- 120 Hz maximum refresh rate provides enhanced results to ensure added efficiency
- 4K graphics mode for an immersive and sharp viewing experience
| Brand | |
|---|---|
| Brand | SIIG |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Modes | 4K |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Maximum Refresh Rate | 120 Hz |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI Out | Yes |
| HDMI In | Yes |
| Number of HDMI Outputs | 1 |
| Number of HDMI Inputs | 1 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number of Network (RJ-45) Por | 2 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Maximum Video Resolution | 4096 x 2160 |
| Input Devices | |
|---|---|
| Number of Input Devices Suppo | 1 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Transmitter Weight (Approxima | 4.32 oz |
| Receiver Width | 0.57" |
| Receiver Weight (Approximate) | 4.32 oz |
| Receiver Height | 3.23" |
| Receiver Depth | 3.27" |
| Transmitter Depth | 3.27" |
| Transmitter Height | 3.23" |
| Transmitter Width | 0.57" |
| General Features | |
|---|---|
| Number of Output Devices Supp | 1 |
| Frequency | 60 Hz |
| Maximum Operating Distance | 131.23 ft |
| Manufacturer | SIIG, Inc |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Remote (IR) Input | 2 |
| Remote (IR) Output | 2 |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Cables | |
|---|---|
| Twisted Pair Cable Standard | Category 7 |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |



















