Easily extend HDMI audio/video signals over a cost effective Cat5e/6 network cable, while maintaining signal strength and superior quality and supports up to 1080p resolution and extends transmission distance up to 164ft (50m) with nearly zero latency
Extend Distance
This Full HD HDMI Extender with IR designed to extends/splits HDMI signals up to 164ft (50m) through RJ45 network to a remote HDMI display for reliability transmission
IR Extension
Built-in on way IR signal extension modules allows remote controlling the HDMI source device at the receiver and playback at the distant display. Supports an IR signal in the 20-60KHz carrier frequency
Note:Remote controller should be used within 15 feet of transmitter to send signal to the receiver. The best result for the sensor is to point directly
High Performance
Offers a true 10.2Gbps video bandwidth and supports pure unaltered uncompressed 7.1-ch. surround sound from HDMI
Full HD Video Resolution
Supports video resolution up to 1080p (1920x1080) @60Hz YUV 4:4:4 8-bit, HDCP 1.2 to deliver a clear picture quality and allows EDID auto-learning for remote and local displays
Multiple Connectivity Ports
- Comes with one HDMI video input port, one HDMI video output port, two RJ45 network ports, one 3.5mm IR emitter port, one 3.5mm IR receiver port, two reset buttons, two DC power jacks (5V/1A)
- Video Extender Transmitter/Receiver is a reliable audio/video transmission extending solution
- 1080p supported video mode for maximum viewing feasibility and adaptability
- 1920 x 1080 maximum video resolution for stunning, lively result with optimal viewing usability
- HDMI in allows convenient transfer of content and data to video extender transmitter/receiver to ensure maximum dependability
- HDMI out enables you to transfer data from your devices to video extender transmitter/receiver with added efficiency
- Twisted pair media type helps minimize electromagnetic radiation and it also effectively resist external interference
- 164 ft maximum operating distance for reliable coverage and maximum portability
- Wall mountable video extender transmitter/receiver encourages collaboration, and interactivity with maximum productivity
- Video Extender Transmitter/Receiver with home theater application/usage to ensure maximum productivity with added feasibility
| Brand | |
|---|---|
| Brand | SIIG |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Technology | GDDR5 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Maximum Resolution | 3840 x 2160 |
| Screen Mode Supported | 4K |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| USB Standard | USB 2.0 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| HDMI Out | Yes |
| HDMI In | Yes |
| Number of HDMI Outputs | 1 |
| Number of HDMI Inputs | 1 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number of Network (RJ-45) Por | 2 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Audio Ports | |
|---|---|
| Audio Line Out | Yes |
| Audio Line In | Yes |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Maximum Video Resolution | 1920 x 1080 |
| Audio | |
|---|---|
| Audio Channels | 7.1 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Transmitter Weight (Approxima | 3.04 oz |
| Form Factor | Wall Mountable |
| Receiver Width | 2.60" |
| Receiver Weight (Approximate) | 2.88 oz |
| Receiver Height | 0.97" |
| Receiver Depth | 2.80" |
| Transmitter Depth | 2.80" |
| Transmitter Height | 0.97" |
| Transmitter Width | 2.60" |
| General Features | |
|---|---|
| Functions | Video Game Capturing , Video Game Streaming |
| Video Formats | MJPEG , YUY2 |
| Supported Video Modes | 1080p , 2160p |
| Maximum Operating Distance | 164 ft |
| Manufacturer | SIIG, Inc |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | HDMI |
| Remote (IR) Input | 1 |
| Remote (IR) Output | 1 |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Cables | |
|---|---|
| Twisted Pair Cable Standard | Category 5e |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | Yes |















