Extends HDMI audio and video signals, USB 2.0, RS232 control, IR control up to 100 meters over a single CAT5e/6 cable with industry recognized HDBaseT technology
- Extends HDMI 2.0 audio and video signal from your HDMI source to a remote HDMI display up to 330ft (100m) away at Full HD 1080p, or 230ft (70m) at 3840x2160@60Hz (4:4:4 8bit/HDR10 4:2:0 10bit) through a single premium quality CAT5e/6 cable
- Delivers crystal clear picture quality with resolution up to 3840x2160 @60Hz YUV444 8bit and HDR 3840x2160 @60Hz YUV420 10bit
- Pure unaltered uncompressed 7.1ch digital HDMI over CAT cable transmission, DTS-HD Master Audio and Dolby TrueHD high bit rate audio support
- Supports USB 2.0 data transmission between the receiver and transmitter
- Supports PoC (Power over Cable) technology which allows both the transmitter and receiver units to be powered through only one power adapter
- Bi-directional IR sensors allow you to remotely control the HDMI source device from the remote display side or control the remote display from the source device side
- High quality metal housing with cooling slots provide excellent ESD and electromagnetic protection plus excellent heat dissipation and cooling for stable operation during extended hours of use
- Slim profile design easily adopts into versatile application environment, wall mountable housing for easy and varied installation requirements
- Audio support: DTS-HD Master Audio and Dolby True HD
- Full Duplex USB 2.0 data transmission up to 480Mbps
- Full Duplex RS-232 control up to 115200 bps through connector
- Auto skew equalization
- Video latency: <20µs
- Video bandwidth up to 18Gbps (600MHz per channel)
- Supports 3840x2160@60Hz 4:4:4 8bit
- Supports 3840x2160@60Hz HDR 4:2:0 10bit
- Compliant with HDMI 2.0 and HDCP 2.0
- Supports EDID by pass, CEC, Deep Color
| Brand | |
|---|---|
| Brand | SIIG |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Modes | 4K |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Number of USB Ports | 4 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI Out | Yes |
| HDMI In | Yes |
| Number of HDMI Outputs | 1 |
| Number of HDMI Inputs | 1 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number of Network (RJ-45) Por | 2 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Maximum Video Resolution | 3840 x 2160 |
| Input Devices | |
|---|---|
| Number of Input Devices Suppo | 1 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Transmitter Weight (Approxima | 1.74 lb |
| Form Factor | Wall Mountable |
| Transmitter Depth | 5.91" |
| Transmitter Height | 0.79" |
| Transmitter Width | 3.74" |
| General Features | |
|---|---|
| Number of Output Devices Supp | 1 |
| Maximum Operating Distance | 328.08 ft |
| Manufacturer | SIIG, Inc |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Serial Port | Yes |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Cables | |
|---|---|
| Twisted Pair Cable Standard | Category 6 |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.