Transmits 4K HDMI signals wirelessly up to 98 feet
- Wirelessly transmits uncompressed 4K HDMI signals with stereo audio up to 98ft (line of sight)
Note: The transmission distance will vary depending on building layout, electronic interference, walls and partitions, other environmental conditions. Your actual transmission distance may be much less than the maximum distance - Supports video resolutions up to 3840x2160@30Hz to deliver stunning and crystal clear images
- 4K video with virtually zero latency perfect for game play
- 60GHz wireless technology prevents signal interference and provides optimal reception quality
- Premium and durable aluminum housing provides excellent heat dissipation and ensures system stability during long hours of operation
- Unique free standing design creates a sleek and stylish presence that integrates well with other A/V equipment
- Video Extender Transmitter/Receiver is all you need for dependable and productive audio/video transmission
- 3840 x 2160 maximum video resolution for a vivid, crystal clear display with added productivity
- HDMI in allows convenient transfer of content and data to video extender transmitter/receiver to ensure maximum dependability
- HDMI out enables you to transfer data from your devices to video extender transmitter/receiver with added efficiency
- USB connectivity allows dependable and efficient power supply with maximum productivity
- 1 input devices supported for maximum productive usability
- 1 output devices supported for maximum productive usability
- 98.43 ft maximum operating distance for feasible operation and optimal coverage
- 4K graphics mode provides optimal video output with remarkable picture clarity
- Offers a reliable, convenient way of communication and connectivity
| Brand | |
|---|---|
| Brand | SIIG |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Modes | 4K |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Connectivity Technology | Wireless |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Number of USB Ports | 2 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI Out | Yes |
| HDMI In | Yes |
| Number of HDMI Outputs | 1 |
| Number of HDMI Inputs | 1 |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Maximum Video Resolution | 3840 x 2160 |
| Input Devices | |
|---|---|
| Number of Input Devices Suppo | 1 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Transmitter Weight (Approxima | 11.20 oz |
| Form Factor | Desktop |
| Transmitter Depth | 2.44" |
| Transmitter Weight (Approximate) | 11.20 oz |
| Transmitter Height | 2.09" |
| Transmitter Width | 3.54" |
| General Features | |
|---|---|
| Number of Output Devices Supp | 1 |
| Maximum Operating Distance | 98.43 ft |
| Manufacturer | SIIG, Inc |
| Number of Input Devices Supported | 1 |
| Number of Output Devices Supported | 1 |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
SIIG 4K HDMI Wireless Extender Kit - 98ft - 60GHz Wireless HDMI Extender Kit - 7.1 Channel Audio- Frequency rate 60GHz zero latency - HDCP 1.4 - up to 98ft (30m) line of sight - TX to RX - 1x HDMI in / 1x HDMI out - 2x Micro USB Power in or power adapter input - 4x LED Indicators - 2x Reset Buttons - Aluminum metal housing - Supports high definition 3840x2160 30Hz video - Unique free-standing Design - 2 years warranty
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.













