| Brand | |
|---|---|
| Brand | SIIG |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphic Mode | 4K UHD |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage Range | 100-240V AC |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Number of USB Ports | 3 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Number of HDMI Ports | 2 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 2 |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Maximum Video Resolution | 3840 x 2160 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Receiver Width | 3.03" |
| Receiver Weight (Approximate) | 4.32 oz |
| Receiver Height | 0.83" |
| Receiver Depth | 2.36" |
| Transmitter Depth | 2.36" |
| Transmitter Weight (Approximate) | 4.32 oz |
| Transmitter Height | 0.83" |
| Transmitter Width | 3.03" |
| General Features | |
|---|---|
| Maximum Operating Distance | 229.66 ft |
| Manufacturer | SIIG, Inc |
| Device Type | KVM Extender |
SIIG 4K HDMI USB KVM Extender over CAT6 - Up to 230 feet - Zero Latency - ESD Protection - SIIG HDMI KVM Extender transmits HDMI 1080p and USB signals up to 230ft (70m) over single Cat6/7 cable with zero latency - 4K@30Hz up to 130ft (40m) - Allows you to control computer from a remote location with a USB Keyboard and Mouse - HDCP 1.4 - HDR 10 - Reset button - Easy to use - ESD / Surge / Lightling protection and Metal housing design to prevent a malfunction or breakdown of an electronic dev
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.













