Extends HDMI 1.4 audio and video signals, RS232 control, IR control, and Power over Cable (PoC) up to 100 meters over a single CAT5e/6 cable with industry recognized HDBaseT technology
- Extends HDMI 1.4 audio and video signal from your HDMI source to a remote HDMI display up to 330ft (100m) at Full HD 1080p, up to 230ft (70m) at UHD 4K (3840x2160) through a single premium quality CAT5e/6 cable
Note: The transmission distance will vary depending on cable quality, 100% copper and IEEE-568B wiring standard recommended - Delivers crystal clear picture quality with resolution up to 3840x2160@30Hz (YUV 4:4:4 8-bit / YUV 4:2:0 10-bit)
- Pure unaltered uncompressed 7.1ch digital HDMI over CAT cable transmission, DTS-HD Master Audio and Dolby TrueHD high bit rate audio support
- Supports PoC (Power over Cable) technology which allows both the transmitter and receiver units to be powered using only one power adapter connected to either unit
- Bi-directional IR sensors allow you to remotely control the HDMI source device at the remote display side or control the remote display at the source device side
- High quality metal housing with cooling slots provide excellent ESD and electromagnetic protection plus excellent heat dissipation and cooling for stable operation during extended hours of use
- Slim profile design easily adopts into versatile application environment, wall mountable housing for easy and varied installation requirements
- Video Extender Transmitter/Receiver provides efficient and feasible audio/video transmission, decoding, and extending
- 3840 x 2160 maximum video resolution for a vivid, crystal clear display with added productivity
- HDMI in allows convenient transfer of content and data to video extender transmitter/receiver to ensure maximum dependability
- HDMI out enables you to transfer data from your devices to video extender transmitter/receiver with added efficiency
- Twisted pair media type helps minimize electromagnetic radiation and it also effectively resist external interference
- The CE-H23F11-S1 video extender transmitter/receiver provides plenty of freedom with wired connectivity
- 1 input devices supported to better accommodate your specific requirements
- 1 output devices supported to better accommodate your specific requirements
- 328.08 ft maximum operating distance for reliable coverage and maximum portability
- 4K graphics mode for an immersive and sharp viewing experience
| Brand | |
|---|---|
| Brand | SIIG |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Modes | 4K |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI Out | Yes |
| HDMI In | Yes |
| Number of HDMI Outputs | 1 |
| Number of HDMI Inputs | 1 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number of Network (RJ-45) Por | 2 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 2 |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Maximum Video Resolution | 3840 x 2160 |
| Input Devices | |
|---|---|
| Number of Input Devices Suppo | 1 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Transmitter Weight (Approxima | 8 oz |
| Form Factor | Wall Mountable |
| Transmitter Depth | 4.06" |
| Transmitter Weight (Approximate) | 8 oz |
| Transmitter Height | 0.83" |
| Transmitter Width | 2.87" |
| General Features | |
|---|---|
| Number of Output Devices Supp | 1 |
| Maximum Operating Distance | 328.08 ft |
| Manufacturer | SIIG, Inc |
| Number of Input Devices Supported | 1 |
| Number of Output Devices Supported | 1 |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Serial Port | Yes |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Cables | |
|---|---|
| Twisted Pair Cable Standard | Category 6 |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
SIIG 4K HDMI HDBaseT Extender Over Single Cat5e/6 with RS-232, IR & PoC - 100m - Extends HDMI 1.4 - Distance video 4K30Hz up to 230ft/70m - 1080p60Hz up to 330ft/100m - HDCP 2.2- HDBaseT transmission protocol technology - Supports EDID pass-through / CEC / Bi-directional IR - ESD protection - 7.1 ch audio - Power over Cable - Using only a power adapter - RS-232 control - Metal housing - Wall mountable - TAA compliant - 3 years warranty& Video Signal - TAA Compliant
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.













