Allows you to connect 2 DisplayPort monitors to a single Mini DisplayPort 1.2 port
- Boost your productivity by connecting two DisplayPort displays to single Mini DisplayPort 1.2 output with Multi-Stream Transport (MST) technology
- Provides multiple display modes for various applications such as Mirror mode same content on each display, Extended mode* with individual content on each display, and Panoramic Video Wall mode which combines multiple monitors to use as one large display. Note: Panoramic Video Wall mode requires either a AMD Eyefinity or NVIDIA Surround technology graphics adapter
- Supports UHD video resolutions up to 3840x2160 @30Hz (4Kx2K) and 7.1-ch surround audio
- Compatible with DisplayPort 1.2 graphics cards with AMD Eyefinity or NVIDIA Surround technology**
- Plug-n-play, hassle-free set up without complicated hardware or driver installation
- Offers intense audio and video compatibility
- Features DisplayPort/Micro-USB/Mini DisplayPort cable type for optimal performance and better dependability
- Plug & Play feature for better usability and increased efficiency
- Desktop Computer device supported according to your requirements with maximum productivity
| Brand | |
|---|---|
| Brand | SIIG |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Supported Resolution | 3840 x 2160 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Shipping Height | 0.78" |
| Shipping Width | 0.52" |
| Shipping Weight (Approximate) | 4 oz |
| General Features | |
|---|---|
| Data Transfer Rate | 21.6 Gbit/s |
| Manufacturer | SIIG, Inc |
| Cables | |
|---|---|
| Connector on Second End Details | 1 x 5-pin Micro USB - Female , 2 x 20-pin DisplayPort Digital Audio/Video - Female |
| Cable Type | DisplayPort/Micro-USB/Mini DisplayPort |
| Cable Characteristic | Splitter Cable |
| Connector Type on First End | Mini DisplayPort 1.2 Digital Audio/Video - Male |
| Connector on First End Details | 1 x 20-pin Mini DisplayPort 1.2 Digital Audio/Video - Male |
| Connector Type on Second End | Micro USB - Female |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
SIIG 4K 1x2 Mini DisplayPort 1.2 to DisplayPort MST Splitter - Mini DP to 2x DP output - 21.6Gbps video bandwidth - Supports 4K HDR and HDCP 2.2 - Dual 4K Mini DP to DP MST Hub Splitter - Dual 4K 30Hz DisplayPort Monitors - Video Splitter for Extended Desktop Mode - DP 1.2 Multi-Stream Transport Hub / HBR 2 / 7.1 ch audio - 3 years warranty - MST for Windows PCs Only - Mac OS does not support MST function - ESD protection - TAA Compliant
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

















