Control two 4K HDMI computers with one keyboard, mouse with microphone input, stereo audio output; 4K@60Hz resolution HDMI 2.0 and HDCP 2.2 compliant
- Device Controls - Allows you to control two 4K HDMI computers with one USB keyboard, USB Mouse, and HDMI display, adds USB Hub, microphone, stereo speaker/headphone connections
- UHD 4K Resolution - Advanced HDMI KVM switcher on the market to offer true 18Gbps Ultra-HD 4K at 60Hz, it features EDID bypass which ensures visual workspaces and screen resolutions that are easy to connect and configure
- Compliance - Compliant with HDMI 2.0 and HDCP 2.2 specification
- Easy Device Switching - Convenient front panel select buttons or keyboard hot-key commands
- USB 2.0 Hub - Includes 2-port USB 2.0 HID Hub for Keyboard and Mouse connection, plus another 2 USB 2.0 ports for connecting USB flash drives or any USB devices to the KVM Switch allowing the connected computers to access them
- Multimedia Connections - Includes 3.5mm audio jack for microphone and stereo audio connections
- Display Auto Scan - Supports screen auto scan between the devices
- LED Indicators - Displays KVM connection and status
- Easy Installation - Plug-n-play, no driver installation needed
- Use this KVM Switchbox and eliminate the need for manually switching cables between sources
- Get reliable connectivity between 2 computers and 1 local users
- 3840 x 2160 resolution for high-quality video delivery
| Brand | |
|---|---|
| Brand | SIIG |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage Range | 100V to 240V |
| Input Voltage | 230 V AC |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Number of USB Ports | 6 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Number of HDMI Ports | 3 |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Maximum Video Resolution | 3840 x 2160 |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Number of Local Users Support | 1 |
| General Features | |
|---|---|
| Frequency | 60 Hz |
| Manufacturer | SIIG, Inc |
| Number of Computers Supported | 2 |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
SIIG 2 Port 4K60Hz HDMI 18Gbps Video Console KVM Switch with USB 2.0 - EDID Bypass Features - Supports Display Auto Scan - HDMI 18Gbps Single Monitor - USB 2.0 Hub / 2x USB HID / Audio / Hotkey Switching - 2 Port HDMI KVM Switch - USB-A 5Gbps - Hotkey / Push Button - Ultra HD 4K60Hz HDR10 HDMI (3840x2160 60Hz) - HDCP 2.2 - EDID / HDCP - USB 2.0 Port - 2 or 7.1ch Audio - OS Independent - HDMI/USB/Audio KVM Cable included - 2 years warranty - TAA Compliant
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.













