Wirelessly transmits HDMI signals with stereo audio up to 66 feet, use with 10x1 1080p Wireless HDMI Extender - Kit (part # CE-H24D11-S1) sold separately
- Wireless 5G technology reliably extends HDMI signals up to 66 feet to a remote HDMI display
Note: The transmission distance will vary depending on building layout, electronic interference, walls and partitions, other environmental conditions, and may be much less than the maximum - Allows you to select and switch between up to 10 HDMI sources to broadcast on one HDMI display. Requires 10x1 1080p Wireless HDMI Extender - Kit (part # CE-H24D11-S1) sold separately and additional 10x1 1080p Wireless HDMI Extender - Transmitter (part # CE-H24E11-S1), sold separately
- Supports video resolutions up to 1080p Full HD for stunning and crystal clear images
- Perfect solution for meetings, conference rooms, home entertainment and multi-media education
- Switching button on each transmitter unit allows easy push button device selection between multiple source devices
- Video Extender Transmitter is all you need for dependable and productive audio/video transmission
- 1920 x 1080 maximum video resolution for a spectacular, sharp display with added reliability
- HDMI in allows convenient transfer of content and data to video extender transmitter to ensure maximum dependability
- Download media from your memory card with the built-in USB along with adequate power supply
- 1 input devices supported to better accommodate your specific requirements
- 66 ft maximum operating distance for reliable coverage and maximum portability
- Full HD graphics mode for an immersive and sharp viewing experience
| Brand | |
|---|---|
| Brand | SIIG |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Modes | Full HD |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wireless |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Number of USB Ports | 1 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI In | Yes |
| Number of HDMI Inputs | 1 |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Maximum Video Resolution | 1920 x 1080 |
| Input Devices | |
|---|---|
| Number of Input Devices Suppo | 1 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Transmitter Weight (Approxima | 1.12 oz |
| Transmitter Depth | 3.46" |
| Transmitter Height | 0.59" |
| Transmitter Width | 1.50" |
| General Features | |
|---|---|
| Maximum Operating Distance | 66 ft |
| Manufacturer | SIIG, Inc |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
SIIG 10x1 1080p Wireless HDMI Extender 66ft - Transmitter - Works with Kit (part # CE-H24D11-S1) Sold Separately
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.













