Features
- Receives HDMI signals with stereo audio and transmitts it to a remote display over UTP CAT5e/6 cabling up to 120 meters, requires HDMI Over IP Extender with IR - Decoder (RX) (part # CE-H23C11-S2) sold separately
-
Works as a scalable TX/RX Matrix over dedicated IP network, allows up to 256 total units, limited to 100 transmitters. Additional encoder (TX)units (part# CE-H23B11-S2) and decoder (RX)units (part# CE-H23C11-S2) sold separately
-
Supports up to 1080p @60Hz video resolution to deliver stunning and crystal clear imagesSupports IR pass back function to control the source device from RX location
- Supports computer control software to select and switch between source devices (Matrix only)
- Supports HDbit-T protocol with H.264 compression over IP
- HDMI output on the transmitter allows you to monitor the HDMI signal at the source location
- RS-232 pass-through connection to control RS-232 enabled devices at either direction
- Video Extender Transmitter provides efficient and feasible audio/video transmission, decoding, and extending
- 480p supported video mode for pleasurable viewing and dependable usage
- 1920 x 1080 maximum video resolution for a vivid, crystal clear display with added productivity
- HDMI in allows convenient transfer of content and data to video extender transmitter to ensure maximum dependability
- HDMI out enables you to transfer data from your devices to video extender transmitter with added efficiency
- Twisted pair media type is very easy to connect and can carry both analog and digital data at the same time for maximum connection efficiency
- The CE-H23B11-S2 video extender transmitter provides plenty of freedom with wired connectivity
- 1 input devices supported for maximum feasibility and usage convenience
- 393.70 ft maximum operating distance for reliable coverage and maximum portability
- Full HD graphics mode for an immersive and sharp viewing experience
| Brand | |
|---|---|
| Brand | SIIG |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Modes | Full HD |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI Out | Yes |
| HDMI In | Yes |
| Number of HDMI Outputs | 1 |
| Number of HDMI Inputs | 1 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number of Network (RJ-45) Por | 1 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Maximum Video Resolution | 1920 x 1080 |
| Input Devices | |
|---|---|
| Number of Input Devices Suppo | 1 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Transmitter Weight (Approxima | 9.60 oz |
| Transmitter Depth | 3.27" |
| Transmitter Height | 0.94" |
| Transmitter Width | 5.50" |
| General Features | |
|---|---|
| Maximum Operating Distance | 393.70 ft |
| Supported Video Modes | 1080p |
| Manufacturer | SIIG, Inc |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Cables | |
|---|---|
| Twisted Pair Cable Standard | Category 6 |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
SIIG 1080p HDMI Over IP Extender with IR - Encoder (TX) - 120M HDMI Over IP Network for Cat5e/6 - One to Many/Many to Many - Multi-casting connection - HDMI over HDbitT - Support distance up to 394ft (120M) - H.264 compression - Works with IGMP Network switch - Allows up to 256 total units - Resolution up to 1080p 60Hz - HDMI loopout/HDCP 1.4/IR pass-through/RS-232 Control/LED digital channel buttons or Remote control - Metal housing - 2 years warranty - Work for Decoder (RX) (CE-H23C11-S2)
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

















