FANLESS SLIMPC WITH INTEGRATED ULV PROCESSOR IN INDUSTRIAL DESIGN
The DS50U-series is a fanless slim PC with a robust 1.3-litre metal chassis and exceptional connectivity. It supports two digital video outputs for UHD/4K displays and one traditional D-Sub/VGA connector. The built-in Intel Gen 12/13 processor provides ample performance for playback of 2160p/60 videos. Installation of components goes straight forward, as there is plenty of interior space for two DDR5 memory modules, one 2.5" drive and two M.2-2280 SSD cards. Optionally, an 4G/5G module can be fitted in the second M.2 slot using the optional WWN04 accessory. Thanks to its passive cooling, the system is virtually maintenance-free and is approved for 24/7 nonstop operation. It is big on performance, yet extremely energy-efficient. The Shuttle XPC slim Barebone DS50U series is an ideal platform for professional applications such as digital signage, POS, Kiosk, Thin Client, Office PC and Multimedia.
- Core i5 1.30 GHz processor handles computational tasks efficiently for smooth and reliable performance
- Upgrade an existing PC easily to improve performance and extend its usability for modern applications
- Windows 10 x64 OS support includes creative and productive tools you need for smooth workflows
- With Serial ATA/600 interface, experience high-speed data transfer and robust reliability for optimized system performance
- Slim PC form factor offers convenience and ease of use, ensuring a smooth user experience
- 13th Gen processor generation delivers performance upgrades for improved productivity and immersive entertainment
- Can connect up to 8 USB peripherals for versatile and productive device integration
- 2.5 Gigabit Ethernet Ethernet technology enables faster data sharing and improved efficiency for business and personal workflows
- Deca-core (10 Core) processor core efficiently handles data for quicker information transfer and smooth performance
- DDR5 SDRAM slot allows convenient installation of memory, ensuring e
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Shuttle |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Type | Core i5 |
| Processor Model | i5-1335U |
| Number of Processors Installed | 1 |
| Number of Processors Supported | 1 |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Generation | 13th Gen |
| Processor Core | Deca-core (10 Core) |
| Processor Speed | 1.30 GHz |
| Maximum Turbo Speed | 4.60 GHz |
| Thermal Design Power | 15 W |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Memory Standard | DDR5-5200/PC5-41600 |
| Total Number of Memory Slots | 2 |
| Maximum Memory Supported | 64 GB |
| Storage | |
|---|---|
| Supported Storage Drive Types | HDD |
| Supported Storage Drive Inter | M.2 |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 230 V AC |
| Maximum Power Supply Wattage | 90 W |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Ports | 8 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 4 |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Ports | 2 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI (Rear) | Yes |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort | Yes |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number of Network (RJ-45) Por | 2 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Slim PC |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Frequency | 60 Hz |
| Controller Type | NVMe |
| Manufacturer | Shuttle, Inc |
| Drive Bays | |
|---|---|
| Number of Total Expansion Bays | 1 |
| Number of 2.5" Bays | 1 |
| Video Ports | |
|---|---|
| Number of VGA Ports | 1 |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Number of M.2 Interfaces | 3 |
| Number of SATA Interfaces | 1 |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Star | Yes |



















