Powerful 1.3-litre PC with NVIDIA graphics supports four Ultra HD displays
This space-saving Slim PC integrates an energy-efficient Intel ULV processor and a dedicated NVIDIA GeForce GTX 1050 MXM graphics card which supports no less than four Ultra HD displays at 60 Hz frame rate via HDMI 2.0b. Its slim metal chassis with a VESA mount included, versatile connectivity and reliable operation in ambient temperatures of up to 50 °C degrees, make it ideal for professional applications such as Video Wall, Digital Signage, Kiosk, Surveillance and others.
This space-saving Slim PC integrates an energy-efficient Intel ULV processor and a dedicated NVIDIA GeForce GTX 1050 MXM graphics card which supports no less than four Ultra HD displays at 60 Hz frame rate via HDMI 2.0b. Its slim metal chassis with a VESA mount included, versatile connectivity and reliable operation in ambient temperatures of up to 50 °C degrees, make it ideal for professional applications such as Video Wall, Digital Signage, Kiosk, Surveillance and others.
- Intel Core i5 2.50 GHz processor delivers reliable quad-core performance for seamless video playback, casual gaming, and adaptive multitasking
- 8 GB memory delivers the capacity and speed required to run complex applications with consistent and responsive performance
- 120 GB SSD enables quick resume from suspension and keeps active programs responsive with fast read and write speeds
- Desktop Computer offers easy internal access for hardware upgrades, allowing users to expand memory, storage, or graphics capabilities with minimal effort
- Windows 10 OS enables multitasking with Snap Assist and virtual desktops to manage multiple apps and desktops for better productivity
- NVIDIA GeForce GTX 1050 discrete graphic card supports gaming and graphic designing with dedicated processing power for high-frame-rate visuals and precise rendering
- Slim PC form factor enables efficient workspace utilization and seamless integration
- HDMI interface supports seamless connection to HD devices for true high-definition display output
- Se
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Shuttle |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Core i5 |
| Processor Model | i5-7200U |
| Processor Generation | 7th Gen |
| Processor Speed | 2.50 GHz |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufacturer | NVIDIA |
| Graphics Controller Model | GeForce GTX 1050 |
| Graphics Memory Capacity | Up to 4 GB |
| Graphics Memory Technology | GDDR5 |
| Graphics Memory Accessibility | Dedicated |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Number of Occupied Memory Slo | 2 |
| Standard Memory | 8 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Total Number of Memory Slots | 2.0 |
| Maximum Memory Supported | 32 GB |
| Storage | |
|---|---|
| Total Solid State Drive Capacity | 120 GB |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Ports | 6 |
| Number of USB 2.0 Ports | 2 |
| Number of USB 3.0 Ports | 4 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Slim PC |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Shuttle, Inc |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Star | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.





























