Fourth generation of Shuttle's XPC nano Series brings Whiskey Lake support
The NC10 series is powered by Intel's power-saving ULV (ultra-low-voltage) processors of the Whiskey-Lake-U generation and comprises four models with processors from Celeron to Core i7. All four models support two digital video outputs for UHD/4K displays with 60 Hz and one 2.5" drive that is up to 15 mm in height as well as one M.2-2280 NVMe SSD card. Professional users will appreciate Intel Gigabit-LAN and one serial port which indicates what purposes the NC10 series is mainly intended for: Digital Signage, POS, control, office or even multimedia.
- Celeron processor ensures timely and efficient performance for everyday computing needs
- Upgrade an existing PC easily to improve performance and extend its usability for modern applications
- Windows 10 x64 OS support includes creative and productive tools you need for smooth workflows
- With Serial ATA/600 interface, experience high-speed data transfer and robust reliability for optimized system performance
- Connect USB-enabled devices via 4 USB ports for seamless data sharing and reliable performance
- Gigabit Ethernet increases data transfer capacity, delivering better overall performance for demanding network tasks
- Bluetooth offers seamless automation and easy upgrade options, making your system adaptable to evolving connectivity needs
- Dual-core (2 Core) processor core efficiently handles data for quicker information transfer and smooth performance
- DDR4 SDRAM slot supports high-speed operation with low power use, delivering optimal performance and thermal efficiency
- Wireless LAN provides stable, high-speed conne
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Shuttle |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Type | Celeron |
| Processor Model | 4205U |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Core | Dual-core (2 Core) |
| Processor Speed | 1.80 GHz |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Model | UHD Graphics 610 |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Memory Standard | DDR4-2400/PC4-19200 |
| Total Number of Memory Slots | 2 |
| Maximum Memory Supported | 64 GB |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 230 V AC |
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Ports | 4 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 2 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI (Rear) | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Controller Type | Serial ATA/600 |
| Manufacturer | Shuttle, Inc |
| Drive Bays | |
|---|---|
| Number of Total Expansion Bays | 1 |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Star | Yes |

















