MANY PORTS AND HIGH PERFORMANCE IN NANO-FORMAT
The NC40U series comes with powerful and efficient 12th generation Intel Core processors, codenamed "Alder Lake-U". Despite the nano format with only 850 ml volume, it offers enormous connection variety and expansion options. Thus, up to three UHD displays (4K/60Hz) and up to seven USB 3.2 devices can be connected, and two NVMe/SSD cards in M.2-2280 format as well as one 2.5" hard drive (up to 15 mm thickness) can be installed. The NC40U series is ideal for Digital Signage, POS, control, office or even multimedia.
- Core i5 1.30 GHz processor handles computational tasks efficiently for smooth and reliable performance
- Barebone System is compact, stylish, space-efficient, and portable, ideal for daily office and home use
- Windows 10 OS support offers a dependable, user-friendly interface for easy app usage and maximum productivity
- Serial ATA/600 interface delivers fast data transfer and higher throughput, ensuring smooth performance for demanding workloads
- 12th Gen processor generation offers more threads and higher clocks for faster, optimized system performance
- Connect USB-enabled devices via 7 USB ports for seamless data sharing and reliable performance
- Gigabit Ethernet offers speeds up to 10x faster than standard Ethernet, ensuring high-performance uplinks and reliability
- Deca-core (10 Core) processor core helps barebone system process data dependably and on time for consistent performance
- DDR4 SDRAM slot reduces processor idle time, improving multitasking and overall computing speed
- 1.30 GHz processor speed provides ef
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Shuttle |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Core i5 |
| Processor Model | i5-1235U |
| Processor Generation | 12th Gen |
| Processor Core | Deca-core (10 Core) |
| Processor Speed | 1.30 GHz |
| Maximum Turbo Speed | 4.40 GHz |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Memory Standard | DDR4-3200/PC4-25600 |
| Total Number of Memory Slots | 2 |
| Maximum Memory Supported | 64 GB |
| Storage | |
|---|---|
| RAID Levels | 0 , 1 |
| Supported Storage Drive Types | SSD |
| Supported Storage Drive Inter | PCI Express NVMe 4.0 |
| RAID Supported | Yes |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Number of Power Supplies Inst | 1 |
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Ports | 7 |
| USB Type-C (Front) | Yes |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 4 |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Ports | 2 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI (Rear) | Yes |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort | Yes |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Frequency | 60 Hz |
| Controller Type | NVMe |
| Manufacturer | Shuttle, Inc |
| Drive Bays | |
|---|---|
| Number of Total Expansion Bays | 1 |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Number of M.2 Interfaces | 2 |
| Number of SATA Interfaces | 1 |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Star | Yes |











