MANY PORTS AND HIGH PERFORMANCE IN NANO-FORMAT
The NC40U series comes with powerful and efficient 12th generation Intel Core processors, codenamed "Alder Lake-U". Despite the nano format with only 850 ml volume, it offers enormous connection variety and expansion options. Thus, up to three UHD displays (4K/60Hz) and up to seven USB 3.2 devices can be connected, and two NVMe/SSD cards in M.2-2280 format as well as one 2.5" hard drive (up to 15 mm thickness) can be installed. The NC40U series is ideal for Digital Signage, POS, control, office or even multimedia.
- Core i3 processor ensures timely and efficient performance for everyday computing needs
- Upgrade an existing PC easily to improve performance and extend its usability for modern applications
- Windows 10 x64 OS support provides a powerful platform to efficiently run routine applications without interruptions
- Serial ATA/600 interface delivers fast data transfer and higher throughput, ensuring smooth performance for demanding workloads
- 12th Gen processor generation delivers performance upgrades for improved productivity and immersive entertainment
- Can connect up to 7 USB peripherals for versatile and productive device integration
- Gigabit Ethernet offers speeds up to 10x faster than standard Ethernet, ensuring high-performance uplinks and reliability
- Hexa-core (6 Core) processor core enables multitasking with reliable performance and fast processing speed
- DDR4 SDRAM slot reduces processor idle time, improving multitasking and overall computing speed
- 1.20 GHz processor speed delivers optimal performance with fast, c
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Shuttle |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Type | Core i3 |
| Processor Model | i3-1215U |
| Processor Generation | 12th Gen |
| Processor Core | Hexa-core (6 Core) |
| Processor Speed | 1.20 GHz |
| Maximum Turbo Speed | 4.40 GHz |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Memory Standard | DDR4-3200/PC4-25600 |
| Maximum Memory Supported | 64 GB |
| Storage | |
|---|---|
| RAID Levels | 0 , 1 |
| Supported Storage Drive Types | SSD |
| Supported Storage Drive Inter | PCI Express NVMe 4.0 x4 |
| RAID Supported | Yes |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | No |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Ports | 7 |
| USB Type-C (Front) | Yes |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 4 |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Ports | 2 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI (Rear) | Yes |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Frequency | 60 Hz |
| Controller Type | NVMe |
| Manufacturer | Shuttle, Inc |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Star | Yes |