Model WL93 Microphones are economical omnidirectional, subminiature, lavalier, condenser microphones designed for general speech applications where a visually unobtrusive microphone is desirable.
All WL93 models are supplied with a mounting block with attached tie bar, a sew-on mounting bracket, and an acoustic windscreen to minimize wind noise in outdoor applications.
All WL93 models include a cable terminated with a 4-pin mini connector which connects directly to a Shure wireless body-pack transmitter.
- Low latency and signal issues, often found in wireless connectivity, are no longer a problem with wired connectivity
- Capable to throw a crisp and clear audibility with 50 Hz - 20 kHz frequency response
- Omni-directional polar pattern
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Shure |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Audio | |
|---|---|
| Phantom Power | Yes |
| Microphone Type | Lapel |
| Microphone Controls | On/Off |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Minimum Frequency Response | 50 Hz |
| Microphone Technology | Electret Condenser |
| Impedance | 3 Kilo Ohm |
| Polar Pattern | Omni-directional |
| Sound Pressure Level | 120 dB |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Diameter | 0.2" |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Shure, Inc |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | XLR |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Length | 6.23 ft |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.