Rack-mountable and featuring rugged metal construction, the BLX4R offers simple setup and intuitive controls. One-touch QuickScan frequency selection quickly locates the best open frequency in case of interference. Removable antennas allow for quick antenna distribution. For use with BLX® Wireless Systems.
Rack mount kit included.
- Two-color audio status indicator LED: Green: Normal audio levels, Red: Excessive audio levels (overload / clipping)
- Adjustable output level
- LCD display with detailed RF and audio metering
- Microprocessor-controlled internal antenna diversity
- XLR and �" output connectors
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Shure |
| Audio Ports | |
|---|---|
| 6.35mm (?1/4") | Yes |
| XLR | Yes |
| Audio | |
|---|---|
| Signal to Noise Ratio (SNR A- | 100 dB(A) |
| Maximum Frequency Response | 15 kHz |
| Minimum Frequency Response | 50 Hz |
| General Features | |
|---|---|
| Operating Range | 299.87 ft |
| Manufacturer | Shure, Inc |
| Minimum Operating Frequency | 542 MHz |
| Maximum Operating Frequency | 572 MHz |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.



