The SLXD3+ bodypack transmitter unlocks a new world of hands-free oversight and management for seasoned volunteers and pro engineers alike. Delivering wireless excellence, wherever required, wide-tuning SLXD+ transmitters and receivers stay in sync courtesy of a dedicated ShowLink® Ease control link. Manage interference, scan for new channels and update for clear transmission automatically. Also monitor and configure via a paired mobile device.
- Convert any XLR source for use within SLX-D+ wireless systems
- Provides +12-48 VDC phantom power for use with condenser microphones
- Patented locking mechanism for secure, wobble-free connection
- Transparent 24-bit digital audio quality with >118 dB dynamic range
- Rock solid RF with 138 MHz wide-tuning range for greater geographical coverage:Up to 11 simultaneous systems in 6 MHz TV bands, Up to 14 simultaneous systems in 8 MHz TV bands
- Automatic Setup - once linked, SLX-D+ receivers and transmitters stay connected, despite any RF interference
- With ShowLink® Ease, transmitter parameters can be adjusted remotely over the air from the linked receiver, including: Changing the transmitter frequency once open frequency is identified, Adjust power output level, Lock and unlock transmitter controls, Transmitter firmware updates
- Monitor RF status and control receiver and transmitter parameters with Wireless Workbench desktop software, or remotely with the WWB Mobile app over Wi-Fi or Bluetooth
- Each SLX-D+ componen
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Shure |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Rechargeable Battery | Yes |
| Battery Run Time | 8 Hour |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Battery Size Supported | AA |
| Number of Batteries Supported | 2 |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Antenna Type | Dipole |
| Bluetooth | Yes |
| Audio Ports | |
|---|---|
| XLR | Yes |
| Audio | |
|---|---|
| Audio Dynamic Range | 118 dB |
| Modulation Type | Shure Proprietary Digital |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Diameter | 1.6" |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Shure, Inc |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Specific Absorption Rate (SAR) | 0.17 W/kg |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.





