SLX-D® Digital Wireless delivers transparent, 24-bit digital audio and rock solid RF performance with easy setup and rechargeability options in a suite of versatile wireless system configurations. Featuring industry-leading digital wireless technology and design, the SLXD2 easily syncs with a wireless receiver. A variety of interchangeable vocal microphone choices guarantees the right solution for a wide range of applications, from day-long presentations to nighttime performances.
- Transparent 24-bit digital audio
- Extended 20 Hz to 20 kHz frequency range (microphone dependent)
- 120 dB dynamic range
- Digital predictive switching diversity
- Operating range of 100 m (300 ft.)
- 44 MHz tuning bandwidth (region dependent)
- 32 available channels per frequency band (region dependent)
- Up to 10 compatible systems per 6MHz TV band; 12 systems per 8 MHz band
- Easy pairing of transmitters and receivers over IR scan and sync
- Up to 8 hours from 2 AA batteries. Upgrade to the optional Shure SB903 Lithium-ion rechargeable battery to monitor battery charge status in hours and minutes, as well as battery life and health statistics.
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Shure |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Battery Run Time | 8 Hour |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Battery Size Supported | AA |
| Number of Batteries Supported | 2 |
| Audio | |
|---|---|
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Microphone Technology | Dynamic |
| Polar Pattern | Cardioid |
| General Features | |
|---|---|
| Operating Range | 328.08 ft |
| Manufacturer | Shure, Inc |
| Minimum Operating Frequency | 514 MHz |
| Maximum Operating Frequency | 558 MHz |
Shure Wireless Microphone System Transmitter - 514 MHz to 558 MHz Operating Frequency - 20 Hz to 20 kHz Frequency Response - 328.08 ft Operating Range
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

