Gather and report news. Capture audio for film and television. Secure all the comments from the interview. But do so with impeccable audio quality and RF performance while taking advantage of wide-tuning and encryption with an Axient Digital plug-on transmitter. Take any wired microphone and make it wireless for any number of reasons and purposes. Axient Digital AD3 plug-on wireless transmitter. Portable, professional quality.
- Patent-pending locking XLR connector for secure, wobble-free connection
- OLED display with easy-to-navigate menu and controls
- Rugged metal construction that is resistant to dust and moisture
- Automatic input staging optimizes gain setting
- AES 256-bit encryption-enabled for secure transmission
- 300 feet (100 meter) line-of-sight operating range
- Switchable power levels (2/10/35 mW, region dependent)
- AA battery (included) or Shure SB900B rechargeable battery (sold separately) options
- Optional Shure SB900B lithium-ion rechargeable battery option provides up to 8 hours of continuous use, precision metering, and zero memory effect
- External power and charging option over USB-C port
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Shure |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Rechargeable Battery | Yes |
| Battery Run Time | 8 Hour |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Audio Ports | |
|---|---|
| XLR | Yes |
| Audio | |
|---|---|
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| General Features | |
|---|---|
| Operating Range | 328.10 ft |
| Manufacturer | Shure, Inc |
| Minimum Operating Frequency | 941 MHz |
| Maximum Operating Frequency | 960 MHz |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.