Making the jump to wireless should be liberating, not challenging. Shure BLX Wireless Systems combine professional quality sound with simple setup and an intuitive interface for performance you can trust right out of the box. Precision built and available in a variety of handheld, lavalier, instrument and headset configurations, it's the most accessible way to own the stage.
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Shure |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Battery Run Time | 14 Hour |
| Battery Chemistry | Alkaline |
| Battery Size Supported | AA |
| Number of Batteries Supported | 2 |
| Audio Ports | |
|---|---|
| 6.35mm (?1/4") | Yes |
| XLR | Yes |
| Audio | |
|---|---|
| Signal to Noise Ratio (SNR A- | 100 dB(A) |
| Maximum Frequency Response | 15 kHz |
| Minimum Frequency Response | 50 Hz |
| Signal to Noise Ratio (SNR A-Weighted) | 100 dB(A) |
| General Features | |
|---|---|
| Operating Range | 299.87 ft |
| Manufacturer | Shure, Inc |
| Minimum Operating Frequency | 572 MHz |
| Maximum Operating Frequency | 596 MHz |
Shure Wireless Headset System with PGA31 Headset - 572 MHz to 596 MHz Operating Frequency - 50 Hz to 15 kHz Frequency Response - 299.87 ft Operating Range
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.













