Shure BLX® Wireless Systems combine professional-quality sound with simple setup and an intuitive interface for legendary audio performance right out of the box. Precision-built and available in a variety of configurations, it's the most accessible way to own the stage.
Includes BLX4 wireless receiver, BLX1 bodypack transmitter, SM31 fitness headset microphone, power supply, clothing clip, windscreens, and user guide.
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Shure |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Battery Run Time | 14 Hour |
| Battery Chemistry | Alkaline |
| Battery Size Supported | AA |
| Number of Batteries Supported | 2 |
| Audio Ports | |
|---|---|
| 6.35mm (?1/4") | Yes |
| XLR | Yes |
| Audio | |
|---|---|
| Signal to Noise Ratio (SNR A- | 100 dB(A) |
| Maximum Frequency Response | 15 kHz |
| Minimum Frequency Response | 50 Hz |
| General Features | |
|---|---|
| Operating Range | 299.87 ft |
| Manufacturer | Shure, Inc |
| Minimum Operating Frequency | 596 MHz |
| Maximum Operating Frequency | 616 MHz |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.













